Önemli Not: Bu konu Psikoloji bilimi tarafından bilimsel altyapısıyla tespit edilmiş olsa da yazıdaki görüşler bilimsel geçerlilikleri değil kişisel görüşlerimi ve gözlemlerimi taşımaktadır. Psikoloji bilimiyle akademik bir bağım bulunmadığı için okurlarımızın bu yazıyı entelektüel bir birikimin yansıması olarak görmelerinde fayda bulunmaktadır.

Şöyle bir düşünün, hayatınıza dair hatırladığınız en eski anı nedir? Bebeklik ya da 4-5 yaşlarından böyle bir olay hatırlıyor musunuz? Bugünkü kendinizi tanımak için en önemli olaylardan biri bu anlardır, çünkü karakteristik özelliklerimizle çocukluğumuza dair ilk anılar arasında çok güçlü bir bağ bulunur, bugünkü yeteneklerimiz ve düşüncelerimiz de aslında o dönemki yaşananların etkisinde gelişir. Bu nedenle sizden isteğim de bir kağıda ilk hatırladığınız anı detaylarıyla anlatmanız. İlk başta yüzeysel birkaç cümleyle tanıtabilirsiniz, sonrasında odaklandığınızda konuyla ilgili diğer detaylar da aklınıza gelmeye başlayacaktır.

Sizler kendi hayatınızda uygulamadan önce bu iki olgu arasındaki bağlantıyı daha iyi ifade etmek adına kendi hatırladığım ilk anıdan yola çıkmak isterim. Benim kendi hayatıma dair hatırladığım ilk anım, 4 yaşındayken sünnet olduktan sonra evde altın takma merasiminin olmasıydı. Sonra bu olayın üzerine daha fazla düşündükçe diğer detayları da hatırlamaya başlamıştım; sünnet olmadan önce çok korkuyordum fakat abimle aynı anda olduğumuz için onun verdiği güç vardı. Aslında yaş aralığı olarak akran sayılmamıza rağmen kendi endişelerini bir kenara bırakıp hep beni motive etmeye odaklanmıştı, bu sayede dışarıya büyük bir korku hissi vermeden o süreci geçirmiştim. Bu olayda aklımda en çok yer edinen bir diğer başlık ise, komşuların bana aferin diyerek altın takmasıydı.

Evet, ben tam olarak buydum aslında. Zorlu sayılabilecek bir şeyleri başarıp çevresindekiler tarafından aferinleri, tebrikleri kapmaktan keyif alan biriyim ben. Ama bunları tek başıma başaramam, yanımda mutlaka ikinci hatta üçüncü birisi olmalı. Onlarla birlikte başarısızlık endişesi ve korkusunu kendi içimizde yaşasak da dışarı yansıtmamalı, insanlara sadece başarılı sonucu göstermeliyiz. Bunu fark edebilmek özellikle kariyer planlamam için ilk aşamada çok değerli bir farkındalığa sahip olmamı sağlamıştı. Her şeyden önce ne istediğini ve nasıl gideceğini bilen biri haline gelmiştim.

Bu nedenle, kendinizi tanıma sürecinde çocukluk anıları çok değerli bir yer kaplıyor. Aslında o anılar, önünüzdeki yılları planlamak için çok değerli bir kılavuz işlevi görmekte. Elinizde böyle bir cevher varken bunu mücevhere çevirmek sizin elinizde..

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: