Uluslararası İlişkiler İİBF

Uluslararası İlişkiler Öğrencilerinin Twitter’da Takip Etmesini Önerdiğimiz 5 Kullanıcı

  1.  Sadi Kaymaz (@dragonomi): Sadi Kaymaz, şu anda Çin’le ilgili gelişmeleri öğrenmek adına kişisel olarak twitlerini en sevdiğim kullanıcılardan biri. Pek çok İngilizce kaynağa erişmemde twitleri yardımcı olurken, çoğu zaman bu İngilizce paylaşımlar üzerine kendi yorumlarını da ekleyerek perspektif kazanmamı sağlıyor. Bir Uluslararası İlişkiler mezunu olmamama rağmen takip etmekten büyük keyif alıyorum, sizler için daha da öğretici ve keyifli olacaktır.
  2.  Fatih Oktay  (@fatih_oktay_tr): Fatih Oktay da tıpkı Sadi Kaymaz gibi Çin piyasasını bilen ve o dünyaya yönelik paylaşımlar yapan bir araştırmacı. Bununla birlikte kilit önem taşıyan konular hariç genellikle farklı temalara değindikleri için bilgiye erişim anlamında ikisi de ayrı öneme sahip. Açıkçası Çin’in çalışmaları Uluslararası İlişkiler açısından çok önemli, bu nedenle iki profilin de tüm Uluslararası İlişkiler öğrencileri tarafından takip edilmesini ve hatta bu iki uzmanın twitlerinden notlar alınmasını öneririm.
  3.  Alper Üçok (@alperucok): TÜSİAD’ın Berlin Temsilcisi olan Alper Üçok, özellikle Almanya’daki diplomasi ve globali etkileyecek diğer alanlardan paylaşımlarıyla o bölgeyi anlamak adına önemli bir rehberlik yapmakta. Almanca kaynak önerileri zorlayabilir fakat Google Translate’in Almanca-İngilizce çevirideki nispeten başarılı performansını düşünürsek bu size kolaylık sağlayabilir. Çünkü orada önemli olan, kaydadeğer Almanca yazıların paylaşılıyor olması. Ayrıca Sayın Üçok’un zaman zaman Almanya’yla ilgili Türkçe ve İngilizce paylaşımları da Uluslararası İlişkiler öğrencileri için iyi birer bilgi parçası olarak not edilmeli.
  4. Güven Sak (@guvsak): Dr. Güven Sak, Türkiye’deki en saygın think-tank (düşünce) kuruluşlarından TEPAV’ın Yönetici Ortak’ı olarak bilinmekte. Ayrıca kendisi TEPAV’ın sitesinde de en çok içerik üreten yazar konumunda. Hem Türkiye’deki hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki globali etkileyebilecek gelişmeleri yorumlamak adına Güven Hoca’nın size önemli bir ilham katacağını düşünüyorum. Bu sebeple hem kendisini hem de TEPAV’ı takip ederek bilgi havuzunuzu genişletebilirsiniz.
  5.  Başar Kaya (@basaarkaya): Son önerimiz ise biraz daha farklı bir alandan. Diplomasi ve uluslararası ticaretin yanı sıra Uluslarası İlişkiler mezunlarının en önemli kariyer alternatiflerinden biri de uluslararası fonlar. Bu fonlara özellikle Avrupa Birliği’nin desteklerini dahil edebiliriz, ülkemizde de TÜBİTAK bu konuda önemli bir edinmiş durumda. Başar Hoca da özellikle TÜBİTAK destekleri konusunda Türkiye’nin önemli isimlerinden biri. Kendisini takip ederek bu gibi süreçlerin nasıl ilerlediğiyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca sadece TÜBİTAK değil, patent ve teşvik konularında çeşitli kaynak önerileriyle de bu alandaki bilgi dağarcığınızı geliştirmeniz mümkün.
%d blogcu bunu beğendi: