Sosyal medyanın hayatımızdaki merkezi noktalardan biri haline gelirken elbette ilişkilerimiz de bu durumdan payına düşeni almakta. Pek çok çift sosyal medya sayesinde tanışırken bu bazen ciddi bir yola dönüşmekle beraber genellikle flört seviyesinde kalıp sona ermekte. Flört seviyesinde sona ermesi ağırlıklı olarak tüketim anlayışıyla ilgili olsa da –karşındaki insandan çabuk sıkılmak gibi- birey olarak yaptığımız yanlışların da bu sıkılmanın oluşmasında ciddi bir rolü var. Bunu minimuma indirme konusunda ise yardımcı olabilecek 5 yöntem bulunmakta:

  1.  Hayatınızdaki Negatif Durumları Çok Fazla Yansıtmamak: Şunu kabul etmeliyiz ki, herkesin hayatında bir şekilde dertler ve belirsizlikler var. Çünkü hayat hiçbir zaman tamamen siyah ya da tamamen beyaz olmaz, her zaman grinin tonları arasında yaşarız. Bu nedenle flört etmeye başladığınız kişiyi sürekli olarak dertlerinizle boğmayın. Belli bir aşamadan sonra artık daha ciddi bakmaya başlayınca gerçek hayattaki görüşmeler de daha önemli olacaktır, o aşamadan sonra zaten ilişkiniz yol arkadaşlığına dönüşecektir fakat ilk etapta daha pozitif şeylere odaklanmak iyi olabilir. Çünkü –özellikle de flörtün ilk evrelerinde- karşı tarafın size yaklaşımı, sizden aldığı enerjiyle doğru orantılı olacaktır.
  2. Karşınızdaki İnsanın Birden Fazla Kişiyle Bu Süreci Yaşabilme İhtimalini Kabullenmek: Belki okulda 1-2 kere görüp eklediniz belki arkadaşınız vesile oldu ya da hiç tanımadan rastgele şekilde sosyal medyada tanıştınız ve bir şekilde flört sürecindesiniz. Bu noktada karşınızdaki insanın sizin dışınızdaki 1-2 kişiyle de sizinle benzer iletişim şeklinde olmasını kabullenmelisiniz. Bu durum karşı taraf için de geçerli. Çünkü artık insanlara çok daha rahat bir şekilde erişebiliyoruz, bu da daha fazla insanı yakından tanıyabilme imkanı sağlıyor. Flört de zaten aslında bu yakından tanıma sürecine verilen bir isim. Dolayısıyla (konuyla ilgili ciddi şekilde bir konuşma geçmediyse) karşınızdaki insanın kimlerle konuştuğunu düşünmek yerine aranızdaki enerjinin uyumuna odaklanmak daha iyi olacaktır. Zaten birbiriniz için ideal çiftseniz bir süre sonra sizin ya da karşınızdaki kişinin hayatındaki diğer insanlar normal arkadaş seviyesinde kalacaktır.
  3.  Kendi Kalite Standardınızı Yansıtmak: Flört ilişkisi yaşadığınız kişiyle olan iletişiminiz elbette normal arkadaşlarınıza göre farklı olacaktır, buna özellikle de aranızdaki (popüler tabirle) ‘goygoylar’ ve ‘boş yapmalar’ dahil. Bununla birlikte, karşınızdaki insanın sizi sadece bunlarla özdeşleştirmesinin de önüne geçmelisiniz. Sizi sadece goygoy insanı olarak görmeyip hem yaşam stilinizin hem de düşünce dünyanızın kalitesini hissedebilmeli. Diğer türlü kendi arkadaş ortamlarında “ya iyi çocuk/kız ama hayatı sadece goygoydan ibaret” şeklinde bahsedilmeniz olası. Diğer durumda ise hepsi bir arada bütün olacağı için goygoylar size ekstra bağlanmasını sağlayacaktır.
  4.  Kendinizden Bahsetmeyi Sınırlayın: Bu maddeyi aslında özellikle üçüncü maddenin devamı ve uyarısı olarak eklemek istedim. Kendi yaşam stilinizi ve düşünce dünyanızı anlatırken bunu tek taraflı bir anlatım şeklinde yapmamaya çalışın. Çünkü bu sefer aranızdaki flört ilişkisi olmaktan çıkıp tek taraflı bir anlatıma dönüşüyor –ki bu da sosyal medya gibi tüketimin beşiği olan bir yerde sıkıcılık katabiliyor- Bu noktada yapabileceğiniz şey ise, topu ilk olarak karşı tarafa atıp sonrasında onun size pas atmasıyla oyunu sürdürmek. Böylece karşı taraf da kendisini iletişimin bir parçası hisseder ve anlattıklarınıza daha iyi odaklanır. Kabul edersiniz ki söylediklerinizin karşı tarafa en etkin şekilde ulaşabilmesi için bu önemli bir eşik.
  5.  “-Mış Gibi Yapmak” Durumunu İyi Yönetebilmek: Flört ilişkisinde olduğunuz için karşınızdaki insan doğal olarak sizi diğerlerinden ayırır ve hayatıyla ilgili daha fazla detay aktarır. İşte burası da önemli çünkü bazen aktardığı detaylar sizin pek ilginizi çekmeyebilir. Burada önemli olan ise başlıkta da belirttiğimiz gibi “mış gibi yapmak” durumunu iyi yönetebilmek. İlginizi çekmeyen şeyleri kısa yanıtlarla geçiştirdiğinizde karşı tarafın sizinle hayatına dair detayları paylaşma isteğini öldürebilirsiniz. Belki başka zaman çok daha önemseyeceğiniz bir konuyu da bu yüzden anlatmak istemeyebilir. Bu nedenle bazen ilgilenmeseniz bile sırf o söylediği için üzerinde kısa bir süre durup ilgileniyormuş gibi yapabilirsiniz. Kötü bir şey gibi gözükse de aslında öyle değil, ilişkide yapabileceğiniz ufak fedakarlıklardan birisi sadece. Böylece “senin hayatına dair detaylar benim için önemli” mesajını karşınızdaki kişiye hissettirip sizinle daha çok şey paylaşmasını ve sizi daha fazla hayatında benimsemesini sağlayabilirsiniz.
  6. Sosyal Medyada Dengeli Bir Paylaşım Stratejisi Belirlemek: İlk 5 madde sadece flört ettiğiniz kişiyle aranızdaki iletişime yönelikti, bu madde ise genel sosyal medya kullanımıyla ilgili. Twitter’da daha ağırlıklı olsa da Instagram’da da geçerli olan bu yaklaşıma göre; paylaşımlarınızın sadece eğlence ya da sadece teknik olmasından uzak durmaya çalışın. Örneğin, Twitter’da eğlenceli twitler de paylaşabilirsiniz fakat bunun yanı sıra bölümünüzle ya da ilgi alanlarınızla ilgili paylaşımlar da yapmanız kendinize kalite çıtası belirlemenizi sağlayacaktır. Ayrıca ortalama her erkek ve kadın bu gibi durumlarda stalk yapacağı için sizinle konuşma konuları hakkında da fikir sahibi olur. Eğlence ve daha teknik sayılabilecek paylaşımları birleştirmek bu açıdan da önem taşıyor. Aynı durumu Instagram için de düşünebiliriz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: