Biyomühendislik KARİYER MÜHENDİSLİK

Biyomühendislik Mezunları İçin 3D Biyoyazıcıların Önemi

Geleceğin en önemli gelişmelerinden biri olarak görülen teknolojilerden biri de 3D biyo-yazıcılar. Ve bu teknolojide rol oynayacak meslek gruplarının başında ise biyomühendisler geliyor. 3D yazıcılardan farklı olarak canlı hücreleri kullanan bu teknolojinin kullanım alanlarının bazılarından bahsedersem; vücuda uyumlu titanyum gibi maddeler kullanılarak implant ve biyo-uyumlu protezler geliştirilmesi, canlı hücreler kullanarak deri, doku üretimi yapıp ilaç, kozmetik gibi alanlarda ürünlerin test edilme aşamasında kullanılması; ameliyatlar öncesinde cerrahi uygulama yapılacak bölümün 3D baskısının alınması ve bu kalıp üzerinde ameliyatı daha iyi tasarlamak ve canlı, kök hücreleri mürekkep olarak kullanıp organ, doku üretimi yapılmasıdır.

Bahsettiğim kullanım alanlarında büyük ilerlemeler kaydedilmiş olsa da özellikle organ üretimi, şuanda hastalarda kullanım aşamasında değil. Günümüzde daha çok sentetik olarak üretilen kıkırdak yapıları kullanımda. Canlı hücrelerle üretilecek organların kullanılması için aşılması gereken bazı engeller var.Bu engellerden biri organların damarlı yapıya sahip olmasıdır. Damarlar aracılığıyla, beslenen ve çeşitli atıkları ortamdan uzaklaştıran organ için bu yapı büyük önem taşır. Organın hücresel yapısı oluşturulsa bile onu besleyecek damar yapısı oluşturulmadığı sürece tam bir basım gerçekleşmiş olmaz.Şimdiye kadar damar basımı üzerine gerçekleştirilen birçok çalışma, tekli olarak bir damarın basımı üzerinedir. Hatta bu alanda ülkemizde Sabancı Üniversitesi’nden Doç. Dr. Bahattin Koç, aort atardamarı basımı üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Çoklu damar yapısı konusunda ise geçtiğimiz ay güzel bir gelişme yaşandı. Science dergisindeyayımlanan çalışmada, Rice Üniversitesi’nden biyomühendis Jordan Miller ve arkadaşları çoklu damaryapısını başarıyla basmışlar. Tabii ki sadece basımı gerçekleştirmekle bitmiyor işlem. Bu aşamadadaha iyi bir damar yapısı üzerine çalışmalar devam edecektir. Özellikle damarların belirli basıncadayanacak kadar kuvvetli ve esnek olması için çeşitli testler uygulanacaktır.

3D Biyoyazıcı ile tam anlamıyla organ basımı gerçekleşmesi, en başta organ nakli için sıra bekleyen,doku uyuşmazlığından dolayı vücudu organı reddeden hastalar için büyük bir umut. Ayrıca insanlığasağlayacağı faydaya ek olarak işin bir de ticari boyutu var. Mesela hastanelerde organ üretimodalarının kurulduğunu düşünelim. Bu odalar için gereken yazıcılar, hidrojeller, diğer malzemeler, vebu odaların kurulacağı Türkiye’deki ve dünyadaki hastane sayısı… Bir odanın kurulması içingerekenlerin yerli olarak üretildiğini, bu alanda yapılacak arge çalışmaları için birçok kişiye iş imkanısağlandığını düşünelim. Ülkemiz için oluşacak gelir ve istihdam potansiyeli çok fazla olurdu. Ve tamtersi bunların ithal edildiğini ve milyarlarca liranın dışarıya gittiğini düşünelim. İthalat da olsa ihracatda olsa bu alandaki potansiyel görmezden gelinemeyecek kadar büyük.

%d blogcu bunu beğendi: