Genel

Türkiye’de Liderliğin Gereklilikleri: Güçlü ve Mağdur Rolü Yapmak

İş hayatındaki ilk yıllarımda fark ettiğim şeylerden birisi, şirketin sahibinin müşterilerle ya da arkadaşlarıyla ofiste yaptığı konuşmalarda sürekli olarak bir şeylerden yakınmasıydı. Döviz kurundaki dalgalanmanın kendisine getirdiği zararları anlatırken dünyanın en haksızlığa uğramış kişisi gibiydi. Ortada gerçekten zarar vardı fakat açıkçası o kadar da büyük boyutlarda değildi. Öte yandan personele karşı yaklaşımında ya da fiyat pazarlığı yaparken bu mağdur rolünün tam tersine güçlü bir profile sahipti. Bu güçlü ve mağdur özelliklerini birleştirmesi ilgimi çekmişti ve günün birinde sebebini sorduğumda ise şöyle anlatmıştı:

“Eğer her zaman güçlü gözükmeye çalışırsan insanlar seni kendileri gibi göremez ve iletişim kurman zorlaşır, aynı zamanda hatalarını da tolere etmeleri zor olur. Her zaman mağdur rolüne girersen bu kez de ciddiye alınmazsın. Zaman zaman güçlü durup gerektiğinde mağdur rolü oynadığında ise hem kendi liderliğini insanlara kabul ettirirsin hem de yaptığın hatalar karşısında çok büyük reaksiyonlar görmezsin.” (Bu hataların içerisine ürünün geç teslim edilmesi gibi durumları katmanın yanı sıra, alacaklı olup halen parasını alamadığı durumları da eklemekte)

O dönemde bu açıklamayı aklımın bir köşesine yazarken sonraki süreçte karşılaştığım çeşitli olaylar karşısında tekrar hatırlayıp pek çok kez değerlendirmeye aldım. Bunlardan biri, Türkiye’deki futbol kulüplerinin yöneticilerinin açıklamalarında oldu. Geçen sezon futbol kulüplerinin yöneticilerinin açıklamalarına bakınca fark ettiğim şey şu oldu; alınan kararlar neticesinde hepsi mağdur, öte yandan hepsi bunların hesabını sorabilecek güçte. İlk başta bu yaklaşımları saçma gelmişti fakat sonrasında hem kendi taraftarlarını yanlarına çekip hem de istedikleri kamuoyunu oluşturabilmeleriyle gördüm ki aslında uyguladıkları strateji sonuç veriyordu.

Bunun mükemmel bir uygulama olduğunu ya da tek başına çözüm getireceğini savunamam fakat kişisel olarak hayatta şöyle bir düşüncem var; bazen bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız ilk başlarda oyunu kuralına göre oynamanız gerekebilir. (Tabi çok büyük etik sorunlar yoksa) Sizlerin de geleceğin yön veren liderleri olmak istediğinizi düşünürsek bunun ilk aşamada denenebileceği –hatta daha doğrusu denenmesi gerektiği- kanısındayım. Aksi takdirde maalesef bir süre sonra yer aldığınız piyasadaki insanlar sizi istediğiniz şekilde konumlandırmayabiliyorlar.

%d blogcu bunu beğendi: