HOBİLER KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Üniversite Sonrası Birkaç Yılı Planlamak

Üniversitenin son yılında hafiften başlayan o “biz mezun olunca ne yapacağız” sorusu mezuniyet yaklaştıkça daha da sıklaşarak devam eder ve nihayetinde mezun olduktan sonra uzun bir süre baş ağrıtır. Burada herkes için geçerli olan ve bölüme göre sıralaması değişen birkaç opsiyon bulunuyor: 1) Yüksek lisansa başlayıp akademik kariyer yapmak 2) Özel şirkette görev alıp bir yandan kendini geliştirmeye devam ederek yükselmeye çalışmak 3) Devlet memuru olup belli bir standart ile yaşamak 4) Girişimci olmak ·            
Bunların hiçbirinin kesin bir doğrusu yok, doğru dediğimiz tercih tamamen sizin bağlı bulunduğunuz şartlar ve düşüncelerinize göre değişir. Fakat biz genel olarak bir tablo çıkarıp onun üzerinden ilerleyeceğiz.      Üniversite sonrasında hemen yüksek lisans yapmak sizi pratik eğitim tarafında eksik bırakabilir. Freelance çalışma gibi varyasyonlarla bu açığı kapatabilirsiniz fakat yine de bunun yerine en azından ilk yıl için, sahada çalışmak sizin 4 yıllık birikiminizin yansıması adına çok daha olumlu çıktılar sağlayacaktır. Sonrasında eğer o ortam sizi memnun ediyorsa oradan devam edilerek bir yol haritası çizilebilir. Eğer özel sektör sizi mutlu etmiyorsa akademik kariyere yönelerek en azından o tecrübenizi öğrendiklerinizle birleştirip diğerlerinden daha vizyoner ve anlatım gücü yüksek bir öğretim görevlisi olabilirsiniz. Devlet memurluğu için aslında söylenecek pek bir şey yok, onun için 1 yılınızı feda edip o süreçte KPSS çalışmanız gerekiyor, tabi bu durum bölüme göre değişmekle birlikte genelde 1 yıllık çalışmalar meyvesini veriyor. Girişimci olmak ise ayrı bir süreç ve kendinizi çok iyi test etmeniz gerekiyor. Kağıt üzerinde çok keyifli gibi gözükse de operasyonel tarafta insan iletişimi-yönetimi, ürün tedariği, pazarlaması, yatırımcı ilişkileri, muhasebe işlemleri, bilişim, bütün bu ekiplerin kontrolü vs. derken ciddi bir efor ve riski içerisinde barındırıyor. Yine de tüm bunlara göğüs gerecek birisi için çok iyi bir alternatif olduğunu elbette söylemeliyiz.

  Bizim genelde yaptığımız öneri ise buradaki birden fazla opsiyonu birleştirmek yönünde. Şöyle ki; mezuniyetten sonra bir süre çalışın ve sonrasında yüksek lisansa başlayarak çalışma saatlerinizi derslerinize müsaade edecek şekilde ayarlayın. Pek çok firma yüksek lisans ve doktora öğrencisi çalışanlardan dolayı çeşitli destekler aldığı için size mesafeli değil tam tersine olumlu bakacaklardır. Yüksek lisansı bitirdikten sonra geride kalan 3-4 yılın bir muhasebesini yapın. Sonrasında yürütebiliyorsanız doktorayla devam edin ve özel sektördeki çalışmalarınızı da sürdürün. Sonrasında hem özel sektörde saygıdeğer bir konuma ulaşmış hem de doktor unvanına ulaşmış olursunuz. Bundan sonra ise özel sektörde çalıştığınız şirkete haftada 2-3 gün gider, haftada 1-2 gün okula ders vermeye uğrar, hafta sonları ve akşamları da sizden uzmanlık alanınızla ilgili danışmanlık almak isteyenlere danışmanlık verirsiniz. Günümüz iş dünyasında bu üçlüyü birleştiren çok sayıda insan var ve açıkçası fazlasıyla iyi imkanlara sahipler. Hem maddi açıdan hem de birden fazla ortamda bulunmanın vereceği network size gayet iyi gelecektir. 

%d blogcu bunu beğendi: