google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KARİYER

Steve Jobs’ın Hayatından Çıkarılabilecek 5 Ders

1)Farklı Düşünmek: Steve Jobs, hiç şüphe yok ki yaratıcı düşünme anlamında tarihin en önemli figürlerinden birisi. 1984 yılında yapmış olduğu Macintosh reklamı halen reklamcılık tarihinde ayrı bir yerde. Bunun yanı sıra, ürünlerinin kapalı devre olması da elektronik cihazlar arasında ayrı bir yere sahip. Bunun gibi pek çok örnek saymamız mümkün. Steve Jobs’ın bu yetkinliğe sahip olması ise hep zirveyi hedeflemesi ve işini sevmesiyle ilgiliydi. Bu açıdan kendisini lider adayı olarak gören herkes için bu hikayeden çıkarılacak dersler bulunuyor.

2)Multi-Disipliner Olmak: Steve Jobs, sadece bir alana değil birden fazla alana yönelmişti. Aslında kendisinin yaratıcı düşünme becerisi de büyük oranda bununla ilgiliydi. Bilgisayar devriminin öncülüğünü üstlenen Jobs, aynı zamanda elektronik alanında da birbirinden önemli işlere imzasını attı. Aynı zamanda iTunes hamlesiyle müzik sektöründeki bilgisini de gözler önüne serdi. Tüm bunların yanı sıra sanat da Steve Jobs’ın öncelikli ilgi alanlarından biriydi. Bu özellikleri, Steve Jobs’ın her zaman iş dünyasındaki diğer insanlardan farklı düşünmesini sağladı. Bu durum günümüzde daha da büyük önem kazanmış durumda. Artık pek çok farklı alanla ilgilenmeniz gerekiyor. Bunlardan birisi uzmanlık alanınızken diğerleri de hobi seviyesinde olmalı. İkisi arasındaki ölçüyü tutturmanız da önemli, aksi takdirde kendi alanınızda yeterli bilgiye sahip olmanız zorlaşabilir.

3)Keşfetme Tutkusunu Hiç Kaybetmemek: Steve Jobs hayatının her aşamasında keşif motivasyonuna sahipti. İş hayatına giriş yapmadan önce de içinde hep o keşfetme isteği bulunuyordu. Hindistan’a yaptığı yolculuk bunun sembol örneklerinden birisi. Aynı şekilde, Steve Wozniak ile birlikte katıldıkları bilgisayar toplulukları da hep o dünyaya duyduğu ilginin bir sonucuydu. Lise döneminde HP’de staj yapması da keşif tutkusunun en güzel hediyelerinden biriydi. Tüm bunlar, ilerleyen yıllarda Steve Jobs’ın karakterinin oluşmasını sağlamıştı. Jobs bu özellikleriyle döneminde fark yaratmış olsa da şu anda bu bir zorunluluk halini almış durumda. Sürekli olarak içinizde keşfetme duygusu ve bir şeylere karşı merak olmalı. Aksi takdirde kendinizi geliştirmek için motivasyon bulmanız pek mümkün olmayacaktır. Günümüzde kendisini geliştirmeyen kişilerin çok uzun süre aynı işleri yapabilmesi de maalesef pek mümkün değil.


4)Noktaları Birleştirmek:Hayatta her yaşadığımız deneyim aslında birbirinin parçası. Bu nedenle, bazen birbiriyle alakasız gibi gözüken konuları da üst üste ekleyebilmelisiniz. Steve Jobs bu konuda en iyi örneklerden birine sahip. Yirmili yaşlardayken üniversitede kaligrafi dersi almıştı. Bu ders bölümüyle ilgili değildi ve zorlayıcıydı. Buna rağmen, Jobs dönem boyunca o derse büyük bir keyifle gitti. Hatta kendi derslerinden bile daha çok sevmekteydi. Aradan yıllar geçip Apple’da tasarımlar hazırladığında ise üniversitedeki kaligrafi dersi kendisine ilham kaynağı oldu. Yaptığı pek çok logo ve çeşitli tasarım işlerinde o dersten esintileri gösterdi. Bu da aslında olaylara tek pencereden bakmamak gerektiğini anlatan en iyi örneklerden birisi.

5)Doğru İnsanlarla Bir Arada Olmak: Steve Jobs’ın atasözü haline gelen bir sözü bu konuyla ilgili düşüncelerini çok iyi anlatıyor: “Ben, kendimden daha zeki insanları işe alırım ki onlar bana bir şey öğretsinler.” Steve Jobs’ın başarılarının arkasındaki en büyük güçlerden birisi de çevresindeki insanlardı. Jobs her zaman nokta atışı insanlarla olmaya çalışırdı. Bunu hem iş hayatı hem de normal yaşamı için söyleyebiliriz. Biyografisini Walter Isaacson’ın yazması da bu mükemmeliyetçiliğinin bir sonucuydu. Kariyerinin başından itibaren Steve Wozniak ve John Ive başta olmak üzere yetkilendirdiği pek çok insan, onun dünya tarihindeki yerini oluşturdu. iTunes’u duyururken tercih ettiği sanatçılar bile bu stratejinin bir parçasıydı. Bu da kariyere dair önemli bir ipucu sunmakta. Koşullar ne olursa olsun, mümkün olduğunca fazla insanla tanışmalısınız. Bu insanlarla dönem dönem vakit geçirmeli, hangi konuda en iyi olduklarını bilmelisiniz. Bu bilgi, onlardan maksimum verim almanıza ve aynı şekilde onlara maksimum fayda sağlamanıza olanak tanıyacaktır. Özellikle de kendinizi lider adayı olarak görüyorsanız bu konuyu göz önünde bulundurmalısınız.

%d blogcu bunu beğendi: