Şu anda iş dünyasının en büyük problemlerinden birisi yaratıcılık. Herkes aynı şeyleri üretiyor ve bundan kaynaklı olarak rekabette şirketleri ön plana çıkaran unsurlar daha birbirine yakın olmaya başladı. Bu yaratıcılığın körelmesinin bazı nedenleri var, en önemlisi ise bu özelliği katacak olan kişiler kurumsal hayatta çalışmak yerine kendi işlerini kuruyor ya da daha ufak konseptli start-up şirketlerinde görev alıyorlar. Bu durumda büyük şirketler de çareyi bu ufak şirketleri satın almakta buluyor fakat bu da sürdürülebilir bir çözüm değil. Çok fazla start-up satın alımı yapmak hem maddi kaynakları hızlıca tüketecek hem de ekipler arasında uyum konusunda problemler yaşatacaktır.

Tam da bu problemden ötürü firmalar son yıllarda bir çözüm geliştirdi: Kurumiçi Girişimcilik. (Corporate Entrepreneurship) Bu çalışmanın amacı o sıkıntı yaşanan yaratıcılık problemini çözecek kişileri tekrardan geri getirmek ve girişimciliğin bifiil içerisinde yer almak. Bu sistem genelde şu şekilde işliyor: Şirket, kendi içerisinde bir ekip kuruyor ve bu ekiptekiler mesai içerisinde bu proje için ayırdıkları belli zamanlarda fikir geliştirip üretmeye odaklanıyorlar. Eğer bu geliştirilen fikir bir ürün halini alıp firma tarafından satışa sunulursa ekiptekiler de geliştirme aşamasında yer aldıkları için çeşitli avantajlara sahip oluyorlar. (prim ya da hisse sahibi olmak gibi) Böylece hem mevcut işlerini ilerletmek için yetenekli kişileri şirketlerine dahil edebiliyor hem de geleceğe dair yeni gelir modelleri oluşturmak adına çalışmaları başlatmış oluyorlar. Bu konuya şirketlerin geleceği açısından bakacak olursak; önümüzdeki yıllarda şirketlerin mevcut holding yapılarından çıkmaları ve daha ufak çaplı şekilde ilerlemeleri bekleniyor. Kurumiçi Girişimcilik mantığını kolektif sistemle çalışan ofisler sayesinde gerçekleştirebilecekleri gibi, aynı holding binası içerisinde farklı şirketler olarak da bu proje ilerleyebilir. Bu süreçte elbette start-up satın alımları da devam edecek fakat şimdiki gibi sadece büyük firmaların büyük paralar harcayıp satın alması şeklinde ilerlemeyecek. Know-how paylaşımına odaklı, aynı ve benzer sektörlerdeki start-up ve kategorize edilmiş büyük şirketler arasında düzenli bir etkileşimin olduğu iş dünyasıyla karşılaşacağız.  ·          

Sizin buradaki rolünüze değinecek olursak; eğer strateji üzerine çalışmayı düşünürseniz firmalara Kurumiçi Girişimcilik gibi gelecek tabanlı projelerde danışmanlık verebilir ya da İnsan Kaynakları departmanında bu gibi problemlere odaklı şekilde çalışabilirsiniz. 

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: