google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Çalışma Ekonomisi Maliye İktisat İşletme İİBF

Sigorta ve Emekliliğin Geleceği

Mevcut dünya düzeni pek çok alanda değişmeye başlarken sigortacılık sektörü de yaşayacağı dönüşümün sinyallerin mesajını veriyor. “Dönüşüm” olarak nitelendirmek önemli çünkü baştan sona kadar sistemin değişmesi düşünülüyor. Emeklilik bu sigorta hizmetleri arasında en çok etkilenecek olan sistem. Ayrıca araç ve özel sağlık sigortalarının da aynı şekilde altyapıları değişecek. Bunun sebebi, hem insan hayatında hem de araba gibi eşyalarda kullanım ömürlerinin değişecek olması. Sağlık sektörünün pek çok konuda büyük atılımlar yapması da bunda bir başka etkili unsur.

İnsan ömrüyle ilgili ilk gelişme, yaşam süresinin gittikçe uzaması. Şu anda Türkiye’de ortalama yaşam süresi erkekler yetmiş dokuz, kadınlarda seksen. Bu rakam yaklaşık on yıl öncesine göre bile önemli artış göstermiş durumda. Nitekim emeklilik yaşının yükselmesi de bunun bir sonucu. Ayrıca sigortaya ödenen primlerin gün sayısı da artırıldı. Önümüzdeki yıllarda ortalama yaşam süresi daha da yükselecek. Bu durumda emeklilik yaşının daha da artması bekleniyor fakat yaşam ömrü kestirilemeyeceği için konuyla ilgili farklı çözümler de deneniyor. Çözümlerden birisi, emeklilik maaşı sisteminin kaldırılması. Bunun yerine, işe başlangıçtan itibaren sigortaya çok daha düşük miktarlarda ödeme yapılması. Konuya dair bir diğer fikir ise, emeklilik sisteminin kişiselleştirilmesi. Kişinin yaşam koşulları, ortalama hayat süresi ve diğer bazı faktörler göz önünde bulundurularak iş hayatına girdiğinde ona göre bir emeklilik planı oluşturulacak. Belli periyotlarla bu plan değiştirilebilecek. Böylece hem bireyler hem de devlet için uygun bir zemin hazırlanacak.

Sigortanın diğer unsurlarında da aynı şekilde kişiselleştirilmiş sigorta hizmetlerinin ön plana çıkacağı düşünülüyor. Otonom araçlar bu örneklerden biri. Araçların kaza yapma riski şimdiye göre daha da azalacak, bu nedenle araç sahiplerinin sigorta yapma motivasyonları da şimdiki gibi olmayacak. Sigorta sektörünün bu gelişme karşılığında artık araçlara değil sistemlere sigorta yapması ihtimaller dahilinde. Bu fikirlerin artması ve detaylarının daha da belirlenmesi sizin elinizde. Bunlar üzerine daha kapsamlı araştırmalar yapıp raporlar hazırladığınızda geleceğin iş dünyasına dair önemli bir adım atıyorsunuz demektir. Çünkü şu anda altyapısı hazırlanan yeni dünyaya geçiş çok da uzun bir gelecek gerektirmeyecek. Hatta sizlerin çalışmasıyla bu sürecin daha da kısalacağını söyleyebiliriz. Elbette bu da sizi lider figürü olarak ön plana çıkaracaktır.

%d blogcu bunu beğendi: