google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Kimya Mühendisliği MÜHENDİSLİK

Propan Gazı ve Kariyer

Fosil yakıtlarla enteresan bir döngümüz var. Ortaya çıkardıkları zararlardan, dünyanın yaşanması daha güç bir yer olmasına olanak vermesinden dolayı onlardan vazgeçmek istesek de hayatımızın pek çok alanında kullanmak zorunluluğumuz bulunuyor. Bu doğrultuda yeşil ekonomi kapsamında fosil yakıtlar için sürdürülebilir çözümler üretilmeye çalışılıyor. Bunlardan propan gazını ele alacağız. Propan gazı ile ilgili şu aşamada doğal yollarla bir yenilenebilirlik hamlesi yapılamıyor fakat sentetik olarak çalışmalar sürdürülüyor. Bu konuda en çok ses getiren proje, propan gazının mikrobiyal olarak üretimi. Propanın özelliklerinden birisi, sıvılaştırılmış şekilde depolanma ve taş ınmaya izin vermesi. Bu sayede ; ısınma, nakliye , depolama gibi işlemler daha kolay şekilde gerçekleştirilebilmesi.

Peki propanı yenilenebilir olarak nasıl üretebiliriz ? Çeşitli üniversiteler şu anda propanı yağ asidiyle üretmeye çalışıyor, bu konuda gelişmeler mevcut. Esas hedef ise yakın gelecekte güneş ışığını kullanarak propanı oluşturan E.coli bakterilerini üretebilmek. Hidrojen gibi gazlı yakıtlar yerine propanın seçilme sebebi ise , yukarıda belirttiğimiz gibi daha ucuz ve sıvıya yoğunlaşmasının daha kolay olması. Bu konuda başlangıç seviyesinde üretimler gerçekleşti ve şu anda üretilen yenilenebilir propan gazı kullanılabiliyor.

Tek problem, bunun seri üretime geçmesinin zaman alacak olması. Diğer taraftan yosunlardan alınan enzimlerle metabolik bir yol üretilmek de isteniyor. Bunun özellikle fotosentez konusunda fayda sağlayacağı düşüncesi hakim. Eğer fotosentez süreçleriyle bir entegrasyon sağlanırsa güneş ışığını kullanmak mümkün olacak ve bu sayede belki de fosil yakıtların tamamının zararını minimuma indirmek için büyük bir adım atmış olacağız.

Bu konuda Kimya ve Kimya Mühendisliği öğrencileri/mezunları için yapılabilecek şeylerden birisi, konuyla ilgili bolca okuma yapmak . Burada güneş ışığını kullanmak için engeller nasıl aşılabilir? Sentetik yollarla propan gazının üretimini yaygınlaştırmak için hangi çalışmalar sonuç verebilir? Bu konularda yapacağınız somut çalışmalar yurt içi ve özellikle de yurt dışında önemli geri dönüşler sağlayabilir. Bu konuda henüz çok başlarda olduğumuz, ilerlememiz gerek en çok yol olduğu bir gerçek; fakat bu da sizin için aynı zamanda bir fırsat oluşturuyor demek.

KAYNAKLAR:
https://phys.org/news/2015-04-scientists-closer-renewable-propane.htmlhttp://www.powertechnology.com/features/featureone-step-closer-to-the-biosynthesis-of-renewable-propane-4822947/

%d blogcu bunu beğendi: