Rekabetin fazlasıyla kızıştığı, her sektörde imkanların eşit seviyelere geldiği günümüzde pazarlamanın dinamikleri de değişmeye başladı. Eskiden en ucuz ya da en kaliteli olmakla ön plana çıkmaya çalışan markalar artık bunu çok fazla dile getiremiyor. Çünkü ucuz olmak artık sürdürülebilir bir pazarlama modeli değil. Eğer gerçekten malınız ya da hizmetiniz ucuz olduğu için iyi satış yapıyorsanız bir süre sonra daha yüksek sermaye sahibi gelip o işi sizden daha ucuza yapacaktır. Kalite de artık olmazsa olmaz unsurlardan biri olduğu için bir markanın fark yaratmasını sağlamıyor. Pazarlamada en kilit başlık artık müşterilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlamak.

Bu konuda ürün ve hizmet satışı yapan birkaç markayı ele alalım. Nusret şu anda neden çok sayıda insanın öncelikli tercihi? Neden dünya çapındaki ünlüler bu markayı bu kadar benimsiyorlar? Çünkü Nusret Gökçe’nin yapmış olduğu ‘Salt Bae’ hareketi gibi ögeler Nusret’i farklılaştırıyor. Dolayısıyla, insanlara sunduğunuz hizmet tek başına yeterli olmuyor. Onlara, sizin ürününüzü kullandığı için kendilerini özel hissetmelerini sağlamalısınız. Bu sadece lüks restoranlar değil her kategoride geçerli. Toplumun en kolay ulaştığı çayı satan kafeler bile artık farklılaşma arayışındalar. Bu alanda Türkiye gibi bir ülkede henüz çok sivrilen bir markanın olmaması da şaşırtıcı. Yakın gelecekte kitap-kafe konseptinde bolca graffitilerin yer aldığı bir kafe zincirinin sivrildiğine tanık olabiliriz. Çünkü kullanıcı alışkanlıkları bunu işaret ediyor. Aynı şekilde Netflix’i de ele alabiliriz. İnternette hemen her içerik mevcutken insanlar neden Netflix’e abone oluyor? Bunun tek sebebi içerikleri indirip yoldayken izleyebilme imkanı mı? Hayır. Çünkü Netflix izleyicilerine ayrı bir dünya sunuyor. İnternetteki en popüler dizilere değil kendi yapımlarına odaklanıyor, hatta popüler olan dizilerin pek çoğunun haklarını almıyor bile. Buradaki amaç üyelerin kendilerini özel hissetmeleri. La Casa De Papel, Dark, Black Mirror ve niceleri.. Bu gibi dizilerin sosyal medyada fenomen olma sebebi, Netflix evreninin başrollerinde olmaları. Bu da daha fazla insanı, Netflix evreninde abone olarak yer almaya teşvik ediyor.
Yukarıdaki örneklerde de göreceğiniz gibi, günümüzde pazarlama artık ürünün niteliğini tanıtmaktan daha öte bir boyuta geçmiş durumda. Artık markaların kendilerine yarattıkları dünya önemli. Bu nedenle ister bireysel ister kurumsal olarak çalışma yapın, markalaşmak adına bu stratejiyi benimsemeniz gerekiyor. Markayı ön plana çıkartıp fenomen haline getirdiğiniz zaman ürününüz temel şartları sağladığında kendine kemik müşteri kitlesi bulacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: