google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KARİYER

Özgeçmiş Hazırlamanın Püf Noktaları

Özgeçmiş hazırlamak, istediğiniz işe girmek için en önemli geçiş noktalarından birisi. Bu nedenle, hazırlayacağınız özgeçmişin titizlikle ve istenildiği şekilde hazırlanması büyük önem taşıyor. Esasında özgeçmişinizi vitrin olarak da düşünebilirsiniz. Karşı taraf o vitrini beğenirse detaylı incelemek ister. Özgeçmişinizde yer vereceğiniz bilgiler de bu şekilde karşı tarafın ilgisini çekmeli. Aşağıda yer alan püf noktaları bu konuda size iyi bir başlangıç noktası sunacaktır:

1)Kendinizi Net Olarak İfade Etmelisiniz: Özgeçmişinizi inceleyen birisi, hakkınızda genel bir bilgi sahibi olabilmeli. Uzmanlığınız nedir, ne gibi bir beklentiniz bulunuyor, kendinize hangi yatırımları yaptınız? Bu detaylar, sizinle ilgili daha net bir figür oluşmasını sağlayacaktır. Böylece başvurduğunuz firma da sizi bir yerde konumlandırabilir. Aksi takdirde sizden ne gibi bir beklentileri olması gerektiğini bilemeyeceklerdir. Bunun önüne geçmek için, kendinizi doğru tanımlamaya dikkat edin.

2)Özgeçmişiniz Detaylarda Boğulmamalı: Özgeçmişinizde kendinizden bahsederken bir ölçüyü tutturmanız oldukça önemli. Ölçüyü kaçırdığınızda gerekli-gereksiz çok fazla detayın yer aldığı bir yazıya dönüşecektir. Maalesef işe alımdan yetkili olan kişiler bu kadar uzun özgeçmişleri genellikle incelememekteler. Hız çağındayız ve herkes işi mümkün olduğunca en kısa sürede tamamlamak istiyor. Bu nedenle, kendinizi tam olarak ifade ederken bunu olabilecek en sade şekilde yapmaya gayret edin. Özgeçmişinizi okuyan kişi 30 saniyede kim olduğunuzu her şeyiyle öğrenebilmeli. Örneğin, yeni mezunken üniversitede yer aldığınız kulübün adını yazabilirsiniz fakat çok detayına inmek işe yaramayabilir. Bunun yerine sektörel çalışmalarınıza ağırlık vermelisiniz. Bu konuda kendi yaptığınız girişimleriniz ya da herhangi bir portfolyonuz varsa onları eklemeniz de işe yarayacaktır. Aynı şekilde, hobi gibi kısımları da ekleyin fakat birer cümlede bitirin.

3)Referans Mektuplarına Yer Vermelisiniz: Referans mektupları, bir özgeçmişi taçlandıran en önemli unsurlardan birisi. Eski çalıştığınız iş yerindeki orta ya da üst düzey yöneticiler, üniversitede dersinize giren profesörler, çeşitli sosyal aktivitelerde tanıştığınız ve özel sektörde ağırlığı olan kişiler.. Özgeçmişinizde tüm bu unsurları değerlendirmeye gayret edin. Üniversitede yapılan kulüp çalışmaları aslında bu noktada büyük önem arz ediyor. Bir etkinliğinize çağırdığınız yöneticiyle iletişimi sürdürdüğünüzde size karşı ekstra güveni oluşacaktır. Bu nedenle, görev aldığınız etkinliklerde çağırdığınız kişilerle düzenli olarak iletişim sağlayın. Bayramlarda kutlama mesajı atmak ve belli dönemlerde hal hatır sormak gibi ufak detaylar, karşı tarafa verdiğiniz değeri göstermektedir. Bunlar sonrasında size daha büyük bir karşılıkla geri dönecektir.

4)İstenen İşe Dair Motivasyon: İşe alım sürecinde en kritik unsurlardan biri de motivasyon yazılarıdır. Çünkü özgeçmişinizi inceleyen İnsan Kaynakları çalışanı muhtemelen aynı zamanda yüzlerce özgeçmişi daha inceliyordur. Bu esnada sizin işi neden istediğinize dair yazacağınız bir yazı, karşı tarafı ikna etmenizi kolaylaştıracaktır. İşe giriş aşamasının aslında bir ikna yönetimi süreci de olduğunu düşünürsek yazının önemi bir kez daha anlaşılıyor.

5)Özgeçmişiniz Şık Bir Tasarıma Sahip Olmalı: Özgeçmişinizi hazırlarken üzerinde durmanız gereken noktalardan biri de şık bir tasarıma sahip olması. Bunu sade ve şık olarak da değerlendirebilirsiniz. Burada kast edilen çok sayıda şekil ya da rengin kullanıldığı bir tasarım değil elbette. Belli yerlerde belli şeritlerin kullanıldığı ve birkaç renkle canlı hale getirilmiş özgeçmiş dosyası yeterli olacaktır. Buradaki amaç, karşı tarafın bilgilerinizi mümkün olan en estetik ve anlaşılır şekilde görüntülemesi. Bu da ikna sürecinin önemli parçalarından birisi.

%d blogcu bunu beğendi: