Bölümünüz ne olursa olsun, mevzuat her alanı bir şekilde etkilemekte. Sektördeki eksiklikler, oluşan yeni koşullar ya da buna benzer durumlardan dolayı sürekli olarak yeni kanunlar çıkarılmakta. Bu kısım maalesef genellikle göz ardı edilmekte. Özellikle de kanunların çok okunası gelmemesinden dolayı geniş bir kesim tarafından, bunları incelemek sadece resmi kurumların işiymiş gibi bakılıyor. Oysa ki düzenli olarak mevzuatı takip etmek, sektörünüzdeki pek çok fırsatı görebilmenizi sağlamaktadır. Herkesin belli şeyleri yapabildiği günümüzde, bu gibi imkanları değerlendirmeniz gerekiyor. İleri görüşlü olup sektörün geleceğini tahmin edebilmeniz için de mevcut gelişmeleri izlemeniz önemli.

Mevzuatın önemiyle ilgili dış ticaret sektöründen basit bir örnek verebiliriz. Dış ticarette “Dahilde İşleme Rejimi” adında bir devlet teşviği vardır. Bu teşviğin amacı, yurt dışından ithal ettiğin ürünleri Türkiye’de işleyip yurt dışına daha yüksek fiyatla ihracatını yapmaktır. Bu sebeple hammadde ithalatı yapılırken çoğu vergi silinir. Kağıt üzerinde sistemi belli olsa da bu teşviğin detaylarıyla ilgili sürekli olarak değişiklikler yaşanmaktadır. Bunun çözümü de yaşanan mevzuat değişikliklerini bilmektir. Aynı durum, hemen her sektörde yaşanmakta. Çünkü bütün sektörler çeşitli avantaj ya da muafiyetlerden faydalanmak istiyor. Bu nedenle, üniversiteden itibaren Resmi Gazete’yi okumayı alışkanlık haline getirin. İlk başlarda karmaşık gelebilir fakat zaman içerisinde terimlere aşina olacaksınız. Bu da sizin pek çok avantajı önceden görebilmenizi sağlayacak. Ziraat ya da inşaat sektöründe çalışan birisini ele alalım. Resmi Gazete’yi takip ettiğinde Yatırım Teşvik Sistemi’ndeki gelişmeleri yakından takip edecektir. Böylece; çok fazla vergi avantajı sunulan bölgeleri görüp, çalıştığı firmaya bu konuda bir yatırım amaçlı tavsiye raporu sunabilir. Bu gibi görevin dışındaki ekstra çalışmalar iş hayatınızdaki yükselişinizi de hızlandıracaktır.

Sadece size verilen göreve odaklanmak yerine her zaman büyük çerçeveden bakmanız daha faydalı olacaktır. Resmi Gazete, bu büyük çerçeveyi sunabilecek araçlardan birisi. Her gün, internetteki vaktinizin 10 dakikasını ayırarak yaşanan mevzuat değişikliklerine hakim olabilirsiniz. Bu alışkanlık, geleceğinize yapacağınız önemli yatırımlardan birisi olarak ilerleyen dönemlerde karşınıza çıkacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: