Sosyal Medya Uzmanlığı, Facebook’un gelişiminden itibaren hayatımızda yer almaya başlayan bir meslek. Başlangıçta dijital ajanslar yoluyla gelişen bu alan, günümüzde çok daha yaygın bir kitleye ulaşmış durumda. Artık Sosyal Medya Uzmanlığı üç farklı şekilde gerçekleşmekte:

• Firmaların kendi bünyelerinde tuttuğu uzmanlar • Ajansların kurumsal çözüm olarak firmaların sosyal medya profillerini yönetmesi • Freelance olarak bu işi yapanlar.

Bu üç seçenek arasında en yaygın olanı, firmaların kendi bünyelerinde sosyal medya uzmanı tutması. Kurumsal firmalarda bu konuda bir ekip kurulurken, KOBİ firmalarında ise genellikle tek kişi yönetmektedir. Dolayısıyla iki şirket yapısının beklentilerinde de farklılıklar bulunmakta. Örneğin, kurumsal firmalar sizden sadece uzmanlık alanınızda çalışmanızı ister. Grafik tasarım tarafınız iyiyse sadece içeriklerin tasarımına odaklanmanızı istemesi gibi. KOBİ firmalarında ise birden fazla işi yapmanız beklenmektedir. Sabah sosyal medya kanalları için tasarım yaparken öğleden sonra SEO algoritmalarıyla uğraşıyor olabilirsiniz. Bu durum yeni mezunlar tarafından genellikle kabul edilse de içerisinde zaaf noktası barındırıyor. Eğer birden fazla iş beklentisi olunan yerde uzun süre çalışırsanız, kendinizi bir konuda uzmanlaştırmanız zor olacaktır. Bu nedenle, eğer Sosyal Medya Uzmanı olmak istiyorsanız öncelikle bu mesleğin gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekir. Bunun da ilk yolu tasarım programlarıdır. Üniversiteden itibaren Illustrator ve Photoshop gibi programlarla uğraşmalısınız. Çünkü sosyal medya büyük oranda görsele dayalı bir mecradır. İnsanları buradan etkilemeniz, hazırlayacağınız görselin kalitesine dayalıdır. Ayrıca içerik hazırlama konusunda da yetkinliğiniz olmalı. Bir markanın sosyal medya içeriklerini hazırlarken aynı zamanda o markanın elçisi olacaksınız. Bunun her zaman farkında olmalısınız. Bir içeriği başarıyla hazırlamak için motivasyon açısından bunu bilmek önemli olacak. Bir diğer nokta ise, vaka analizi yapmak. Eğer önümüzdeki yıllarda sosyal medya uzmanlığına yönelmek istiyorsanız çok sayıda kurumsal firmanın hesabını incelemelisiniz. Onların tasarımları ve genel tanıtım metinleri, firmaların sosyal medya yönetimlerine dair önemli bilgiler sunmaktadır. Böylece siz de kendi çalışmalarınızla kıyaslama imkanı bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı’nın önemini bir kez daha vurgulayacak olursak; bir şirketin dijitaldeki kilit personellerinden biridir. Eğer bunu iyi değerlendirip firmanın sosyal medyadaki tanınırlığını artırırsanız bunların hepsi büyük portfolyo demektir. Ayrıca freelance olarak çalışarak da pek çok firmanın sosyal medya işlerini alabilirsiniz. Bu da elbette tasarım bilmek ve içerik üretebilmekle ilgili. Pazardaki rakiplerle kıyaslamalar yaptıkça kendi gelişiminizi de daha yakından inceleyebileceksiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: