MÜHENDİSLİK İİBF

Markalaşmada Sloganın Önemi

Hangi bölümü okuduğunuzdan ya da ne olmak istediğinizden bağımsız olarak söyleyebiliriz ki, sürdürülebilir bir başarı için mevcut koşullarda en önemli faktörlerden birisi markalaşmak. Sürekli vurguladığımız uzmanlık alanınızı belirlemeniz ya da çalışmalarınızla ilgili çevrenizdekilerden olumlu dönüşler almak iyi bir başlangıç olabilir fakat bunlardan daha önemli bir gösterge, kendinizi ya da markanızı tanıtacak slogan bulmanız. Çünkü marka isimleri insanların aklından çıkabilir. Örneğin, gün içerisinde gördüğümüz pek çok reklam ya da internette gördüğümüz web sitesi aklımızdan çıkabilir. Bununla beraber, onlarda iz bırakacak bir slogan görürsek bizde etkileri çok daha kalıcı olur.

Bu durum 2010’lu yıllara kadar ürün pazarlamasında geçerliydi fakat artık internet girişimleri için de önemli bir strateji başlığı. Bu yazının herkese hitap ediyor olmasının sebebi de bu. Artık ortaya bir fikir sunan herkes, markalaşmayla iç içe olmuş durumda. Bu nedenle sloganların markadaki önemi aslında dijitalin içinde olan herkesi ilgilendiriyor. Dolayısıyla sloganın neden önemli olduğu ve nasıl bulunabileceği gibi konular üzerine siz de düşünmelisiniz.

Bu konuda verilebilecek örneklerden biri L’oreal. L’oreal’i bugünkü konumuna getiren en önemli faaliyetlerden birisi; “Çünkü ben buna değerim” sloganıydı. Bu slogan, firmanın daha fazla kişi tarafından bilinmesini sağladı. Sonrasında da kalıcı başarıyı ve giderek artan satışları beraberinde getirdi. Müşteriler farkına varsın ya da varmasın, nörolojik çalışmalar gösteriyor ki sloganlar bu süreçte fazlasıyla önemli bir role sahip. İyi bir slogan, etkili bir pazarlama sürecinin tamamlanmasını sağlar. Aynı şekilde, Apple’ın “Think Different” (Farklı Düşün) çalışması da gösterdi ki eğer sloganlar, ortaya konan ürün ve şirketin müşteride olmak istediği konumlandırma ile ortak noktalara sahipse amacına ulaşıyor. Kendi platformunuz, çalışacağınız şirket ya da geliştireceğiniz bir ürün için slogan belirlerken önceliğiniz, sloganın vurucu olması ve sunduğunuz şey her ne ise onu açıklamak olmalı. Bu sayede, kitleleri etkilemek için stratejilerinize önemli bir hamle daha eklemiş olabilirsiniz. 

Slogan belirlemede bir başka önemli nokta ise elbette hikayeleştirme. Bulacağınız sloganın kelimeleri vizyonunuzu anlatmalı. Bunun yanı sıra havalı kelimelerden oluşmalı. L’oreal’in sloganına geri dönecek olursak, o dönemki toplumsal durumlara da temas ediyordu. Bunun yanı sıra firmanın vizyonunu da çok başarılı bir şekilde anlatmaktaydı. Ayrıca yukarıda gördüğünüz görseldeki markalar da bunu sloganlarıyla başarmış durumdalar.

%d blogcu bunu beğendi: