Edebiyat İNCELEMELER

Kitap İncelemeleri: Çizginin Dışındakiler (Outliers)

Çizginin Dışındakiler, son yılların en popüler kitaplarından biri olarak kişisel gelişim dünyasında ayrı bir yere sahip. Aslında sadece bu kitabı değil, genel olarak yazıları ve konuşmaları Malcolm Gladwell’i son dönemlerin en çok aranan konuşmacılarından biri haline getirmiş durumda. Bunda en büyük etken, yaptığı gözlemlerin gücü gösteriliyor. Çizginin Dışındakiler, vermek istediği mesajla ilgili çeşitli örnekler sunan bir başarı hikayeleri kitabı. İlk olarak verdiği mesaja odaklanacak olursak; yazara göre başarının sırrı 10 bin saat çalışma kuralıdır. Verdiği örnekler de hep bu doğrultuda.

Kitaptaki örneklerden biri, tarihin en büyük müzik gruplarından Beatles’ın hikayesi. Beatles’ın kuruluş aşamasında Liverpool’daki barlarda günde 10 saat müzik çaldığını anlatan Gladwell, bunun başarıya giden süreçteki etkisini anlatıyor. Yazar kitabın bu kısmında haklı olsa da bazı durumları göz ardı etmekte. Göz ardı edilen konulardan en dikkat çekeni, başarısızlık örnekleri. Kitap başarıya teşvik eden bir akışla devam ederken pek çok kişinin yaşadığı olumsuz durumlara pek değinmemekte. Hatta anlattığı örneklerde bile bunu yaptığını görebiliyoruz. Alt kültürü temsil eden sanatçıların çoğu, bekledikleri karşılığı bulamadığında bırakma noktasına gelmektedir. Beatles’ın bu gibi olumsuz durumlardan uzak, hep maksimum azimdeymiş gibi gösterilmesi bazı noktalarda kitabın verdiği mesajın gücünü azaltmakta. Bununla beraber, elbette kitabın okuyucuya kattığı yanlar da bulunuyor. Bill Gates kısmında ön plana çıkan hikayeleştirme yeteneği, kitapta anlatılanları daha iyi içselleştirmenizi sağlıyor. Bu hikayeleştirme Gates’in lise döneminden başlarken, Microsoft’u kurması ve yaygınlaştırmasıyla devam etmekte. Tüm bu süreç gayet iyi anlatılmış ve ünlü iş adamının o dönemki hisleri, sanki yakınınızdaki biriymiş gibi çok gerçekçi bir şekilde ifade edilmiş.

Çizginin Dışındakiler kitabında en dikkat çeken olumlu ve olumsuz yanlar yukarıdaki gibi. Bu nedenle, kitabı okumanızı tavsiye etmekle birlikte sadece ilham kaynağı olarak görmenizi öneririz. Bir rehber olarak kullanmak için eksik kalabilir. Fakat yazarın ana mesajda vurguladığı “10.000 saat çalışma kuralı”nı motto olarak benimseyebilirsiniz. Bu aslında herkesin başka şekillerde ifade ettiği bir durum. Başladığınız işte sabredip kararlı olarak yolunuza devam ederseniz bir noktadan sonra kader size çeşitli fırsatlar sunuyor. Kitaptaki örnekler de başarı yolculuğunuzdaki zor anlarda motivasyon destekçisi olabilir.

%d blogcu bunu beğendi: