İnovasyon, iş hayatında en yaygın kelimelerden birisi. Bunun pek çok sebebi olmakla birlikte ilerleyen dönemde önemi daha da artacak çünkü yaratıcı düşünmeye duyulan ihtiyaç her zamankinden daha fazla. Artık klasik iş akışının değişmeye başladığı bir dönemdeyiz. Beyaz yakalılar başta olmak üzere tüm danışmanlar ve girişimciler, zihinlerini daha inovatif çalışır hale getirmek zorundalar. Yeni çağın ayakta kalma formülü inovasyondan geçiyor. Değişimin yarattığı zorluktan dolayı pek çok kişi inovasyonu içselleştirmek istemese de inovatif düşünmek hiç de zor değil. Yabancı dil öğrenmek gibi düşünebilirsiniz, tamamen pratiğe dayalı. Bu konuda geliştirilen teknikler de pratiğin düzenli olarak yapılmasını sağlıyor.

En yaygın inovasyon tekniklerinden birini uygulamak için ihtiyacınız olan tek şey kağıt ve kalem. Bir kağıda, birbirinden alakasız beş kelime yazın. Bu kelimeler beton, battaniye, sırt çantası, kapı kolu ve kumanda olsun. Şimdi bu beş kelimeyi birbirine entegre etmeye çalışın. Beşini birleştirmeye çalışırsanız ortaya nasıl bir ürün, hizmet ya da servis çıkabilir? Muhtemelen geliştireceğiniz her fikir saçma olacaktır, o nedenle fikrin gerçekçiliğini sorgulamanız gerekmiyor. Betonun battaniyeyle sarıldığını ve sırt çantasında taşınacak boyuta getirildiğini düşünelim. Sonrasında bir kumanda görevi gören sistem olsun, bu da kapı kolundan tasarlansın. Baktığınız zaman hiçbir anlamı olmayan bir fikir fakat size başlangıç noktası sunuyor. Sonraki aşamada bir birim çıkartıp yerine başka bir ürün ya da hizmet ekleyebiliyorsunuz. Örneğin, kapı kolu yerine telefondan aplikasyonla yönetilebilecek bir sistem. Bir sonraki aşamada bir ürünü daha değiştirebiliyorsunuz. Sırt çantası yerine özel kutularda taşınabilecek betonlar. Yine bir sonraki seviyede ise betonlar battaniyeyle değil özel kağıtlarla korunsun. Baktığınız zaman ortaya bir ürün çıkmaya başlıyor. Bir sonraki aşamada ise bu özel kağıdın niteliklerini düşünmeye başlıyorsunuz. Ne gibi bir malzemeden yapılmalı, sadece betonlara yönelik mi olmalı? Hangi problemlere karşı kullanılmalı? Bundan sonraki süreç ürün yönetimi kapsamında şekilleniyor.

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi, inovatif düşünmek bir sistem gerektirmektedir. Başarılı bir inovasyon süreci için basamakları kullanmalı, birimden bütüne gitmelisiniz. Bu yaklaşım sizi hem iş hayatında hem de günlük yaşamınızda farklılaştıracaktır. İnovatif düşünme sistemini tam olarak benimsediğinizde iş hayatında yöneticiliğe yükselmenin yanı sıra inovasyonla ilgili çeşitli danışmanlıklar da sizin için tercih edilecek kariyer opsiyonlarından biri haline gelebilir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: