Genel

Gıda Mühendisliği Mezunları İçin Kariyer Rotası

Gıda Mühendisliği, son dönemde değeri daha da artan bölümlerden biri. Özellikle üretim şekillerinin değişim gösterdiği günümüzde, üretim sektöründe bu teknolojiyi yönetebilecek kişiler oldukları için Gıda Mühendislerine olan talep de artmakta. Ne yazık ki bu alanda dünyada gösterilen ilginin Türkiye’de de aynı seviyede olduğunu belirtmek çok mümkün değil. Bu nedenle Gıda Mühendisleri bizde genellikle lider adayı değil, imza yetkilisi olarak değerlendirilir. Bunun önüne geçmek ise ülkemizdeki Gıda Mühendisliği öğrencileri ve mezunlarının global bakış açısını benimsemesiyle mümkün olabilir. Özellikle de yeni çağın dinamiklerini görüp bu doğrultuda hareket etmek, Gıda Mühendisliğinin Türkiye’de de hak ettiği ilgiyi görmesini sağlayacaktır.

Gıda Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapabilir?
Bu konuda yapabileceğiniz ilk çalışma, teknolojik gelişmelerin gıda sektörüne yapacağı etki olmalı. Örneğin, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi üretimi nasıl etkileyecek? Yaklaşık 50 yıl sonra hakiki et yiyemeyeceğimiz konuşuluyor. Bu konuda yapay et projesi sonuç verebilir mi? Artırılmış Gerçeklik teknolojisi insanlara yemek yemeden doymuşluk hissini verdirebilir mi? (Masanın üzerine yemek simülasyonu ekleyip, sonra onun yenmiş olduğu algısını yaratmak gibi) Şu anda bu gibi cevap arayan onlarca soru sormak mümkün. Bunların cevaplarını araştırıp, yurt dışına odaklı bir platformda cevaplamak sizi ön plana çıkaracaktır. Çünkü bütün dünyada pek çok enstitü bu gibi konulara odaklanmış durumda. Sizin sunacağınız bu fikirler, yurt dışındaki üniversitelerden kabul mektubu almanızı sağlayabilir. Aynı zamanda iş tekliflerinin gelmesi de olasıdır. Bu gibi geri dönüşler, çalışmalarınız aynı kalitede devam ettiği sürece sizi daha ileriye taşıyacaktır.

Standart kalıplarda kalmak yerine hep daha fazlasını düşünün ve isteyin. Gıda Mühendisliği bu imkanları sağlayabilen bir bölüm. Yapmanız gereken en önemli şey ise, sürekli olarak okuma yapmak. Gıda ile ilgili dünyada her geçen gün değişen mevzuatları ve teknolojideki paylaşımları takip etmelisiniz. Bunlar, sizin mevcut birkiminizi daha yukarılara çıkaracaktır. Sonrasında sivil toplum kuruluşları yoluyla gıdaya dair çözümler geliştirebilirsiniz. Fakat bu idealist yanınızı ön plana çıkarmak için belli bir süreyi gözden çıkarmanız gerekmekte. Global çalışmaları takip etmek de ağırlıklı olarak bu nedenle önemli.

%d blogcu bunu beğendi: