Uluslararası Ticaret İİBF

Geleceğin Dünyası: Drone’ların E-Ticarette Kullanımı

Yeni teknolojilerin en heyecan verici kısımlarından biri, ardından başka teknolojileri de getiriyor olması. E-ticaret şu dönemlerde tam olarak bunu yapmakta. Dünyadaki gelişimi doksanlı yıllarda Amazon’la başlayan e-ticaret kulvarı, çok sayıda sektörde değişiklikler yaptıktan sonra şimdi de lojistik alanına el atıyor. Bunun arkasındaki en önemli sebep ise, mevcut lojistik sistemlerinin e-ticaret dinamiğine uyum sağlayamaması. E-ticaret her zaman yapısı itibariyle en hızlıyı hedeflemekte. Ürün seçimindeki kategori tasarımında, sipariş anında, ödeme seçeneklerinde, sipariş sonrasında bu stratejiyi hep görebilirsiniz.

E-ticaret, lojistik sektöründe değişim sağlarken bunu büyük oranda drone’larla yapacak. Başlangıçta nispeten daha ufak eşyalar, sonrasında ise daha büyükler de drone yardımıyla müşteriye ulaştırılacak. Aynı zamanda e-ticaretin yaygınlaşmasını da sağlayan Amazon, drone taşımacılığının arkasındaki en önemli şirketlerden birisi. Alibaba da bu konuda önemli yatırımlar yapmakta. Her ne kadar şu anki mevzuat bu taşımacılık sistemine çok fazla izin tanımasa da önümüzdeki yıllarda drone taşımacılığı hizmetinin ciddi miktarda alıcısı olacak. Dolayısıyla şu anda global pazardaki büyük firmalar bunun hazırlığını yapmaya başlamış durumda. Şu aşamada tartışılan en önemli konu ise, droneların nasıl bir teslim rotası izleyeceği. Bütün dronelara serbestçe dolaşım hakkı tanınması, içinden çıkılamaz bir hava trafiğine neden olacaktır. Ayrıca çeşitli gizlilik ilkelerinin ihlal edilebileceği endişesiyle bunun gerçekleşmesi pek mümkün değil. Bunun yerine, belli drone rotaları oluşturulması bekleniyor. Belli bir feet mesafesinde ayarlanması düşünülen bu rotalar, sadece droneların kullanımına sunulacak.

Yukarıdaki plan şu an için elbette bir tasarıdan ibaret. Yine de, teknolojinin mevcut hızını ve bu konuda çalışmaların başladığını düşünecek olursak yakın bir zamanda gerçekleşeği düşünülmekte. Lojistik sektöründe önemli etkiler yapacak olan bu yeni taşımacılık türü, aynı zamanda kullanıcı alışkanlıklarını da derinden etkileyecek. Sizlerin fark yaratabileceği nokta ise bu sistemin inşa edilmesi ve yaygınlaşması süreci. Bu noktalarda altyapı çalışmalarının tamamlanması için fikirler üretmeniz, geleceğin liderlerinden olma konusunda size önemli fırsatlar sunacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: