google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
HOBİLER KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM

Futboldan İş Hayatına Dair Dersler

1)Penaltıyı Gole Çevirmelisiniz: Penaltı vuruşları, futbolda taraftarı en çok heyecanlandıran anlardan birisidir. Pozisyon tam olarak gol olmamıştır fakat bir takım için gol atmaya en yakın andır. Maçın en önemli fırsatlarından biridir. Bu nedenle topun başına gelecek olan futbolcunun golü atması beklenir. Bu durum hayatta da böyledir. Elinize bir fırsat geldiğinde onu değerlendirmeniz gerekir. Bunun için sürekli olarak pratik yapmalı, o fırsatların nasıl değerlendirilebileceğini önceden düşünmelisiniz. Bazı futbolcuların kendine has penaltı stilleri vardır. Aşağıdaki videoda uygulanan ve ‘panenka’ adı verilen penaltı stili bunlardan biri:

https://www.youtube.com/watch?v=SavdPUoMus8

Siz de hayatınızda karşınıza çıkabilecek fırsatları kendi stilinizle başarıya ulaştırmalısınız. İş başvurunuz neticesinde mülakata çağırılmak bunlardan birisi. Mülakata çağırılmak bir penaltı vuruşu gibidir, elinize fırsat geçmiştir. Karşı tarafla kuracağınız iletişim, giyim tarzınız ve duruşunuz ise vuruş stillerinizdir. Bunu uygulamada ne kadar başarılı sağlarsanız, vuruşlarınız kaleciyi o kadar çaresiz bırakacaktır. Burada kaleciyi karşınıza çıkan engeller olarak görebilirsiniz.

2)Ofsayta Düşmemelisiniz: Ofsayt, en özet tabirle takım arkadaşı pas verirken bir futbolcunun rakip oyuncuların tamamının önünde olmasıdır. Yani bir zamanlama hatasıdır. Futbolcu bir saniye geç koşmaya başlasa ofsayta düşmeyip gol pozisyonuna girecektir. İş hayatında da aynı durum geçerlidir. Eğer bir işi vaktinden önce yapmaya çalışırsanız ters tepecektir. Proaktif olup tam zamanını hesap etmelisiniz, tıpkı takım arkadaşının kendisine ne zaman pas vereceğini öngören futbolcu gibi. Aslında bu da pratik yapmakla ilgilidir. Aşağıdaki videoda bunun bir örneğini görebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=O-trSUjQFdg

Sahadaki futbolcular birbirini ne kadar iyi tanıyorsa fırsatları değerlendirme imkanları o kadar artacaktır. Siz de aynı şekilde, insanların tepkilerini ve olayın sonuçlarını daha önce ne kadar araştırdıysanız başarma ihtimaliniz o kadar yüksektir.

3)Önünüzdeki Maçlara Bakabilmelisiniz: Ne iş hayatında ne de normal yaşamda her daim kazanamazsınız. Hayatın varoluş amacı gereği, bir noktada kaybetmeniz gereken yerler olacak. Bu bazen sizin yaptığınız hatadan kaynaklı olurken bazen de sizden bağımsız, sadece olması gerektiği için olmuştur. Bu gibi anlarda değerlendirmenizi yapıp önünüzdeki sürece bakmalısınız. Hata yaptıysanız synı hataları tekrarlamamak sizin için yeterli olacaktır.

4)Saha Şartlarını Göz Önünde Bulundurmalısınız: İş hayatı her zaman uygun koşullar barındırmaz. Yeni gelen bir yöneticiyle elektriğiniz uyuşmaz, iş arkadaşlarınızla tartışma yaşayabilirsiniz, girişiminiz beklenen yatırımı alamamıştır ve bunun gibi pek çok sizin dışınızdaki olumsuz durum.. Bu anlarda da kazanmayı bilmelisiniz, çünkü oyun devam ediyor. Zeminin çok iyi olduğu sahada çok iyi futbol oynayan bir takım, saha şartları çok kötü olduğunda da aynı oyunu oynamasa bile en azından galibiyeti almalıdır. Bu anlarda devreye “winner” adı verilen ve kazanma alışkanlığı diye çevirebileceğimiz özellik girer. Şartlar ne kadar problemli olursa olsun, kaliteniz ve stratejinizle oyunu kendi lehinize çevirmelisiniz.

5)Doldur Boşalt Yapmamalısınız: Eğer bir takım 80.dakikaya yenik durumda giriyorsa muhtemelen doldur boşalt yapmaya başlayacaktır. Doldur boşaltın anlamı; bir taktik olmadan, rastgele bir şekilde topu rakip sahaya atıp takım arkadaşlarının gol atmasını beklemektir. Bunun en epik örneği ise ekteki gibi:

https://www.youtube.com/watch?v=ZTqcYvalcNc

Bu gibi goller çok nadir yaşansa da genellikle hüsranla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle, kriz anlarında da sakin kalıp stratejinizi sürdürmelisiniz. Eğer kendinize duyduğunuz güven hep maksimum olursa o başarı gelecektir. Aslında maçın sonucunu en çok etkileyen unsurlardan biri de bu kriz yönetimidir. Bunu soğukkanlı olarak atlatan takımlar iddialı konuma gelirler, tıpkı iş hayatındaki bireylerde de olduğu gibi.

6)Tam Saha Pres Uygulamalısınız: Futbolda en yaygınlaşan taktiklerden biri de Gegenpressing. Bu taktiğin amacı, top rakipte ve onların kendi yarı alanındayken rakip oyuncunun etrafını kuşatmaktır. Böylece rakip oyuncu topu saniyeler içerisinde kaptırır ve gegenpress yapan takım için pozisyon şansı oluşur. Dünyada bunu en iyi uygulayan antrenörlerden Jorgen Klopp, bunu kendi takımında şöyle bir örnekle göstermiş:

https://www.youtube.com/watch?v=t9Bj4YZ2OVY&t=38s

Siz de özellikle bir konuda sonuç almak istediğinizde bu taktiği uygulayabilirsiniz. İş arama sürecinizi ele alalım. O anlarda gegenpress mantığıyla bütün referanslarınızla iletişim kurmalısınız. Üniversitede dersinize giren akademiyen, kulüpte görev alırken etkinliğe çağırdığınız iş insanları ve çevresi olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınız. Hepsiyle irtibat kurup o süreçte size uygun teklifleri bulmalarını sağlayabilirsiniz. Sadece iş bulma sitelerinden ilanlara başvurmak işe yaramayabilir, tıpkı tek oyuncunun rakip sahada baskı yapmaya çalışması gibi.

%d blogcu bunu beğendi: