Ekonometri, günümüzde fazlasıyla tercih edilen bölümlerden birisi. Üniversiteye göre değişse de genellikle İİBF ya da İktisat Fakültesi’ne bağlıdır. İktisat ile ortak noktaları olsa da daha multidisipliner bir bölümdür. Genellikle birkaç farklı alandan dersler bulunur. Bunlardan birisine odaklanıp uzmanlaşmak ise öğrencinin tercihine bırakılmıştır. Bu açıdan Ekonometri için hem avantajları hem de riskleri olan bir bölüm diyebiliriz. Çoğu bölümde benzer durumlar olsa da Ekonometri için bunun biraz daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bölümü okurken diğer yandan araştırma yapıp üçüncü sınıfa doğru kariyere dair bir şeyleri netleştirmek faydalı olacaktır. Aksi takdirde bir alan seçip onun üzerine uzmanlaşmaya çalışmak uzun bir süreç alacaktır. ,

Ekonometri Mezunları Ne İş Yapar?
Ekonometri bölümü multi-disipliner bir özelliğe sahip olsa da elbette bazı bölümlerin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bunlar: İstatistik, Bankacılık, Bilişim, Denetim, Vergi.. Bu seçenekleri daha da artırmak mümkün. Dolayısıyla, Ekonometri bölümünün daha az önemli olduğu gibi düşünceler tamamen yanlış. Eğer yukarıda saydığımız sektörlerde kendinizi yetiştirdiyseniz yeni mezun olduğunuzda sizi her anlamda memnun edecek bir işe girmeniz de zor olmayacaktır. Bunu yapmak ise ilk olarak bölümü sevmenizle alakalı. Sonrasında bir blog sitesi açıp yukarıdaki sektörlerden kişilerle site röportajı için konuşabilirsiniz. Buradan alacağınız geri dönüşler size ilk fikri sunacaktır. Örneğin, denetim firmaları nasıl bir döngüye sahiptir? Kariyer imkanları sizin istediğiniz gibi mi? Bunu, birebir görüşmelerle daha iyi öğrenebilirsiniz. Görüşmelerden sonra ise artık kendinize birkaç alan seçip çalışmalara başlayabilirsiniz.

Çalışmalarınıza başlarken aklınızda hep dijitalleşme olsun. Bankacılık sektörüyle ilgili araştırma yaparken diğer taraftan geleceğin bankalarını da düşünün. Çünkü yeni jenerasyonun fark yaratacağı nokta burası olacak. Bir mülakata gittiğinizde mevcut birikiminizin yanı sıra gelecek vizyonunuzu anlatmanız, işe alınmanızı neredeyse garanti altına alacaktır. Fintech bu konuda en gözde konu başlıklarından birisi. Aynı şekilde denetim sektörü de büyük oranda dijitalleşmeye evrilecek. Siz burada geçiş sürecini yönetebilirsiniz. Yeni neslin hızlı yükselme isteğini göz önünde bulundurursak, dijitalleşme bu imkanı size sağlayacak en iyi imkan olabilir. Bu nedenle teknik bilginizi geliştirirken mutlaka bunu dijitalle nasıl entegre edilebileceğinizi de düşünün.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: