Yeni iş fırsatları her zaman teknolojiyle değil, bazen kitlesini geliştiren farklı sektörlerle de gelmektedir. Bu konuda güncel örneklerden birisi at yarışlarında diyetisyenler için oluşan uzmanlaşma fırsatı. Aslında bu anlık oluşan değil, zamanla artan bir durum. Şu anda bir nevi başlangıç aşamasında olduğunu söyleyebiliriz. Bahsedilen fırsat ise şu şekilde: Günümüzde dünya çapındaki büyük at sahiplerinden bazıları, atları için veteriner ve seyislerin dışında diyetisyen tutmaktalar. Daha öncesine kadar bütün işlemleri seyisler yapmaktaydı. Belli noktalarda veterinerden fikir alırlardı. Bundan sonra ise diyetisyenlerle birlikte üçlü olarak işbirliği yapacaklar. Yine de bunu uygulayan at sahiplerinin henüz çok düşük bir yüzdede olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Büyük at sahiplerinin neden diyetisyenleri istihdam etmeye başladığını ise şöyle açıklayabiliriz: Dünyadaki yarış sayısı gittikçe daha da artarken atların besin alışkanlıkları da önemini aynı şekilde artırıyor. Bazı noktalarda ekstra uzmanlıklar gerekiyor. Veterinerlerin hali hazırda kendi görevleri olduğu için besin tarafına odaklanma problemi yaşanabilmekte. Diyetisyenlerin işe alınma amacı da onları bu alanda uzmanlaştırmak.

Böylece hem seyisler hem de veterinerler kendi işlerine daha net olarak odaklanabilecekler. Diyetisyenler de mevcut bilgilerini sektörel bilgilerle birleştirip bilirkişi ve danışman durumunda olacak. At yarışlarının pastadan aldığı payı düşünecek olursak, diyetisyenlere duyulacak ihtiyacın daha da artacağını söylemek mümkün. Konuyla ilgili ilk araştırma olarak Amerika ve Dubai’deki yarışçılık dünyasını inceleyebilirsiniz. Henüz Türkiye’de pek başlangıcı olmayan bu yeni meslek kolu, Amerika ve Dubai’deki global at sahiplerinde sıkça dile getirilen bir konu haline geldi. Yurt dışında böyle bir işte çalışma fırsatının yanı sıra Türkiye’de ya da dünyanın çeşitli ülkelerinde bu branşın yüksek lisans seviyesinde kurulmasında da öncülük edebilirsiniz. Bu biraz daha uzun vadeli bir hedef olsa da işinizde başarılı olduğunuzda atlayabileceğiniz seviyelerden birisi. Bunları şimdiden bilmek, araştırma ve sonraki seviyelerde sizi motive edecektir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: