PSİKOLOJİ

Çocuk Gelişimi Mezunlarına Kariyer İpuçları

Çocuk Gelişimi, son dönemde popülaritesi daha da artan bölümlerden birisi. Bunun arka planındaki sebebine bakarsak sosyolojik durumlar olduğunu söyleyebiliriz. Kadınların iş hayatında daha aktif olarak yer almasıyla birlikte çocukların kreş gibi eğitim yuvalarına katılımı arttı. Bu da bazı bölümlere ihtiyaç duyulmasını sağladı, Çocuk Gelişimi de bunlardan biri. Dolayısıyla Çocuk Gelişimi bölümü mezunlarından beklenen, eğitim yuvası gibi kurumlarda çocukların gelişim sürecinde yer almaları. Bu noktada klasik bir Çocuk Gelişimi mezunu; eğitim yuvalarına, hastanelere, yetimhanelere ya da çocuklara yönelik çalışmalar yapan STK’lara başvurmaktadır. Sizin bu noktada fark yaratacağınız belli noktalar olmalı. Öyle ki, yapacağınız çalışmalarla firmalar size iş teklifinde bulunmalı. Bunun için uzun süre iş hayatında yer almanız gerekmiyor, yeni bir şeyler üretmeniz yeterli.

Çocuk Gelişimi mezunlarının fark yaratacağı alanlardan birisi: Nöroçeşitlilik. Türkiye’de çok yaygınlaşmadığı için içerik bulmanız zor olabilir fakat Neurodiversity olarak arattığınızda çeşitli kaynaklara ulaşabilirsiniz. Bu teorinin amacı: Otizmlilerin aslında hasta değil, farklı olduğu düşüncesini oluşturmak. Nöroçeşitlilik düşüncesine göre otizmin tedavi edilmeye değil, keşfedilmeye ihtiyacı vardır. Nasıl ki ortalama bir çocuğun görsel, işitsel ya da dokunsal özellikleri varsa otizmli çocukların da bu şekilde kendi içlerinde yetenekleri bulunmaktadır. Uzmanlara düşen ise bu yetenekleri keşfetmektir. Bu düşünce henüz bilimsel geçerlilik kazanmamakla birlikte her geçen gün daha fazla yazıya konu olmakta. New York Times’ta yayımlanan şu köşe yazısı bunlardan biri: https://www.nytimes.com/2017/04/07/well/family/what-a-muppet-with-autism-means-to-my-family.html

Çocuk Gelişimi mezunları bu gibi konuların Türkiye’de tartışılmasını sağlayabilirler. Özellikle büyük şehirlerde bu konuda çok fazla ilgili ebeveyn bulunacaktır. Konu ilginizi çekiyorsa Steve Silberman’ın TED konuşmasını da izleyebilirsiniz. Kendisinin bu konuda bir de kitabı bulunuyor, o da size başlangıç aşamasında temel bilgileri verecektir. Bununla beraber sadece nöroçeşitlilik değil, çocukları ilgilendiren pek çok çalışma yapılmakta. Bunların Türkiye’de eğitimlerinin verilmesi, yerli ve yabancı çeşitli vakıf ya da dernekler arasında işbirlikleri yapılması gibi durumlar sizi kariyeriniz açısından çok başka noktalara taşıyabilir. Bu nedenle mezun olduktan sonra bir süre kendi kabuğunuza çekilin ve neleri yapabileceğinizi iyice düşünün. Bu esnada yurt dışında çocuklarla ilgili var olan araştırmaları inceleyin. Yapacağınız incelemeler size önemli bir vizyon ve birikim katacaktır. Genellikle o anlarda akla gelen birkaç fikir kıvılcım etkisi yaratıyor ve insanların fark yaratan projeler geliştirmesini sağlıyor. Siz de bunlardan birisi olabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: