Yeni teknolojiler pek çok mesleği bitirmekle birlikte bir o kadar mesleğin de doğmasını sağlamakta. CAD/CAM yazılımları, bu yeni mesleklerin doğacağı alanlardan birisi. Computer-Aided Design ve Computer-Aided Manufacturing kavramlarının kısaltması olan CAD ve CAM, bilgisayar yazılımları aracılığıyla ileri düzey tasarım ve imalat çizimleri yapılmasını sağlamakta. İki farklı alanda çözümler sunan bu programlar genellikle sanayi alandaki firmalar tarafından kullanılmakta. Fakat günümüzde tasarım ve işleme ihtiyaçları her geçen gün arttığı için yayıldığı sektörler de genişliyor. Mühendisler için fırsat olan kısım da burası.

İlk olarak CAD programlarından bahsedecek olursak; CAD programları günümüzde bilgisayar ortamında yapılan çizimlerin tüm detaylarıyla hazırlanıp aktarılabilmesini sağlamakta. Bu programlardaki iki ve üç boyutlu çizimler hemen hemen bütün eğri, şekil, yüzey ve katı modelleri tasarlayabilmenizi sağlar. Öğrenilmesi daha zor olan ve katma değeri daha yüksek seçenek ise CAM programları. Aslında CAM programları çok yeni sayılmaz, yaygınlaşması doksanlı yılların ortalarını buluyor fakat günümüzde artık en kilit göreve ulaştı. Doksanlı yıllarda havacılık ve otomotiv sektörlerinin globaldeki yükselişiyle birlikte dijital çalışmalar için çeşitli CAM programlarına ihtiyaç duyuldu. Bu ihtiyaç giderek artarken kendi içinde çeşitli alanlar da ortaya çıkardı. Örneğin, CAM programlarının günümüzde çeşitli modülleri bulunmakta. Tersine mühendislik gibi pek çok alanı kapsayan bu modüller, kendi içinde ayrı ayrı uzmanlar gerektiriyor. CAM programlarının içeriği daha da genişleyebileceği için önümüzdeki yıllarda daha fazla uzmana ihtiyaç duyacak. Uzay teknolojilerinde yaşanan gelişmeler bunun en önemli kanıtlarından biri. Uzay firmalarının hepsi bu programlara ihtiyaç duyuyor. Aynı şekilde hava yolu firmaları da CAM programlarına en çok ihtiyaç duyulan alanlardan birisi. Otomotiv sektöründe ise hem büyük şirketler hem de onların tedarikçisi olan yan parça firmaları CAM programlarını kullanmakta. Bu nedenle aslında çok geniş bir çalışma alanı bulunuyor. Ayrıca bir firmaya bağlı olarak CAD&CAM programcılığı yapmanın yanı sıra bunun eğitimlerini de verebilirsiniz. Günümüzde iki hatta üç işi birden yapmanın oldukça revaçta olduğunu düşünürsek sizin için iyi bir kariyer alternatifi olabilir.

Bu alanda ilerlemek istiyorsanız ilk başta en çok kullanılan programlardan birini öğrenmeye çalışabilirsiniz. Modüller arasında seçim yapmak içinse internette sektörlerin bu konudaki ihtiyaçlarını incelemeniz mümkün. Dijitalle ilgili her iş geleceğe dair umut vaat ediyor. Hele ki niş bir alansa ve uzmanı nispeten sınırlıysa fark yaratmanız daha da kolaylaşacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: