google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Çalışma Ekonomisi Ekonometri Ekonomi İİBF

Blockchain Teknolojisinin Dış Ticaret İçin Önemi

Dış ticaret, son dönemin en revaçta olan alanlarından birisi. Özellikle doların yükselmesiyle birlikte bütün sektörler ihracatın içerisinde yer almak için çalışmalarını artırmış durumda. Bu sebeple dış ticaret önemli bir kariyer seçeneği haline gelmiş durumda. Dış ticareti daha da önemli hale getirecek olan ise geleceğin teknolojileriyle olan bağı. Bu teknolojilerden en çok konuşulanı ise blockchain. Blockchain’in kuruluş amacı, mevcut verileri şifrelenmiş ve blok zincir olarak koruması. Ayrıca bir otoritenin olmaması da blockchain teknolojisinin ayrıcalıklarından birisi. Dolayısıyla bilgi güvenliği konusunda önemli olanak sunuyor.

Blockchain teknolojisinin dış ticaret alanında yapacağı etkilere tek tek değinecek olursak; ilk olarak ihracatçı ve ithalatçı arasındaki güvenlik problemini ortadan kaldıracak. Örneğin, ürününüzü satmak için Kongo’dan bir firma buldunuz. Günümüz koşullarında bu firmayı tanımak için o ülkeden bir gözetim-danışmanlık firması tutmanız gerekiyor. Bu da ekstra maliyet anlamına gelmekte. Banka yoluyla yapılan ödemelerde ise çeşitli nedenlerden kaynaklı problemler yaşanabiliyor. Blockchain teknolojisinde ise sistem bu parayı en güvenli şekilde bünyesine alıyor ve iki taraf da onayladığında ihracatçıya parasını iletiyor. Dolayısıyla bu sistemle birlikte dış ticarette güven konusu neredeyse tamamen bitirilmiş olacak. Bir diğer konu ise bürokrasiyle ilgili. Eğer kimya ya da gıda gibi sektörlerde ithalat/ihracat yapıyorsanız pek çok testten geçmeniz gerekir. Bu testlerin yaşattığı problem ise birden fazla bakanlığı kapsaması. Bundan dolayı da bazen bir testi birden çok kez yapabiliyorsunuz. Blockchain bu konuda da önemli bir avantaj sunuyor. Bürokratik işlemler, blockchain sayesinde rahatlıkla birbirine entegre olabiliyor. Bu da evrak işleriyle daha az zaman harcayacağınız anlamına gelmekte.

Blockchain, özellikle bu iki faktör sayesinde dış ticarette büyük bir rahatlık sağlayacak. Eğer dış ticaret departmanında görev alıyor ya da almayı düşünüyorsanız günümüzde sektörün en büyük problemlerinden ikisinin bunlar olduğunu bilmelisiniz. Bunu bilmek, blockchain teknolojisinin önemini daha iyi anlamınızı sağlayacaktır. Türkiye’de bunun üzerine yapacağınız çalışmalar da bu nedenle fazlasıyla önemli. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da kurduğu departman sayesinde bu konu üzerine yoğunlaşmaya başladı. Dolayısıyla yapacağınız çalışmalar, eğer somut örnekler göstermeye başlarsa geri dönüşlerini almanız da fazlasıyla hızlı olacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: