Sinema İNCELEMELER

Belgesel İncelemeleri: Abstract

2017 yılında yayımlanan Soyut Düşünce (Abstract), Netflix tarafından hazırlanan ve minimalizmin tasarım dünyasındaki yerini anlatan bir belgesel serisi. Toplamda sekiz bölümden oluşan seri, insanlara ilham kaynağı olma misyonuyla kurgulanmış. Bu kapsamda tasarım merkezli çalışan sekiz farklı görüşülürken, onların hikayeleri izleyiciye sunuluyor. Esasında her bölümde aynı mesaj veriliyor: Tasarım sadece bir fonksiyonellik değil, aynı zamanda hikaye işidir. Belgeselin kalitesini ortaya çıkartan unsur ise, bütün bölümlerin bu ana mesajı tekrara düşmeden vermesi. Konuşmacıların anlattıklarını dinlerken her seferinde kendinizi başka bir dünyanın içinde gibi hissediyorsunuz.

Belgeselde yer alan kişiler şu şekilde: Mimar Bjarke Ingels, illüstratör Christoph Niemann, sahne tasarımcısı Es Devlin, iç mimar Ilse Crawford, grafik tasarımcısı Paula Scher, fotoğrafçı Platon, otomobil tasarımcısı Ralp Gilles ve ayakkabı tasarımcısı Tinker Hatfield. Kendi alanlarında çok başarılı olan bu isimler, belgeselde bir nevi kendi başarılarının sebebini de açıklıyorlar. Hikayeleştirme konusunda ilham verici örnekler sunan sekiz isim, aslında mesleklerinde fark yarattıkları noktanın da bu olduğunu belirtiyor. Kimisi bir logo tasarımında hikayenin öneminden bahsederken, bir diğeri dekorasyonda bile ruha dokunmak için hikayelerin öncelikli olması gerektiğine değiniyor. Bu nedenle sadece tasarım bölümlerinde okuyanlar değil, aslında herkes için izlenmesi gereken bir seri. Bu belgesellerden aldığınız notları hayatınızın diğer kısımlarında da uygulayabilir, düşünce sisteminizi daha aktif hale getirebilirsiniz.

Belgeselin değindiği bir diğer önemli nokta ise, sevdiğiniz işi yapmanın önemi. Bunu direkt vurgu olarak sunmuyor fakat hikayesini anlatan kişileri dinlerken işlerini ne kadar sevdiklerini anlayabiliyorsunuz. Bu his izleyiciyi de motive ediyor. Bir süre problemler yaşadıktan sonra hayatlarındaki tünellerde ışığı gören serideki ilham kaynakları, herkesin idealleri uğruna gittikleri yolda sıkıntılar yaşamasının normal olduğunu gösteriyor. Gitmek istediğiniz bir yol varsa ona dair motivasyonunuzu artırmak ve özgüveninizi tazelemek için bu önemli bir husus. Serideki bölümler birbirinden bağımsız olduğu için izlerken sıralama konusunda tercih size bağlı. Bütün bölümlerde keyif ve ilham verici bir hikaye sizi bekliyor.

%d blogcu bunu beğendi: