MİMARLIK

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisinin İç Mimarlar İçin Önemi

Artırılmış Gerçeklik, son yılların en çok yatırım alan teknolojilerinden birisi. Özellikle görsel odaklı alanlarda pek çok açıdan gelecek vaat ediyor. Bu teknolojinin esas kullanım amacına değinecek olursak: Bir zemin üzerinde istenilen cisimlerin oluşmasını sağlamaktadır. Bu genellikle bir telefon uygulaması aracılığıyla yapılır. Yukarıdaki gördüğünüz görsel, konuyla ilgili en yaygın örneklerden birisi. Buradaki amaç mümkün olan en gerçek hissi yaşatmak. Bu nedenle bir nevi simülasyon işlevi gördüğünü de söyleyebiliriz. Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin sahip olacağı bu özellikler en çok da görsel odaklı işlerde katkı sağlayacakak. İç Mimarlığın da görsellik ve tasarım tabanlı bir meslek olarak bu teknolojiyle iç içe geçmesi bekleniyor.

İç Mimarlığın artırılmış gerçeklik ile ilişkisine dair ilk örnek, dekorasyon sonucunda olacak. Bir odadaki eşyaların yerleşimini ele alalım. İç Mimar bu yerleşimi planlarken artırılmış gerçeklik uygulamalarından faydalanacak. Bu sayede mekanı gözünde daha iyi tasvir edebilecek. Bunu hem farklı eşyalarla hem de farklı renklerle uygulayabilecek. Bu esnada şöyle bir soru işareti oluşabilir: Uygulamalar tasviri gösterecekse iç mimarlar hangi konumda olacak? Bu, aslında geleceğin mesleklerine dair önemli bir ipucu veriyor. Mesleklerin çoğu gelecekte bir danışman rolüne evrilecek, iç mimarlık da bunlardan birisi. Uygulamalar tasvirleri gösterecek fakat bir yorum yapmayacak. Bunlar tıpkı röntgen sonucu gibi iç mimarın eline gelecek, onlar da analizini yapacak.

İç Mimarlar için buradaki en önemli konu, geçiş sürecini nasıl idare edebilecekleri. Eğer yeni teknolojilere ilgi duyarsanız fark yaratmanız daha kolay olacaktır. Örneğin şu anda dünyada yapay zekayla iç mimarların işbirliği konuşuluyor. İç mimar, yapay zeka sistemine çeşitli dekorasyon modellerini işliyor ve onun yaptığı tercihleri yorumluyor. Bu da uzun vadede seçeneklerden birisi haline gelebilir. Özellikle orta ve üst gelirdeki kişiler bu gibi farklı seçeneklere sahip iç mimarlara ayrı ilgi duyacaktır. Yani aslında yapay zeka ve artırılmış gerçeklik size kolaylık sağlarken aynı zamanda sizin için pazarlama aracı da olacaktır. Şu anda bunu yaygın olarak kullanan bir mimar olmadığı için dünya genelinde de boş bir alan bulunuyor. Dolayısıyla yapacağınız çalışmalar sizi hızlıca fark yaratanlar arasına ekleyecektir. Ayrıca akademi tarafında da yapay zeka-artırılmış gerçeklik ve iç mimarlık üçgeninde ilham veren işlere imza atmanız mümkün.

%d blogcu bunu beğendi: