Lisans hayatının başlarından itibaren kafalarda oluşmaya başlayan bir düşüncedir aslında yüksek lisans. Özellikle idealist bakış açısıyla akademisyen olma isteği pek çok kişide dönem dönem oluşmuştur ve onun eşliğinde araştırmalar yapılmıştır. Son dönemde artan genç işsizlik oranıyla da birlikte daha fazla sayıda lisans mezunu yüksek lisansa yönelmeye başladı. Aslında sizler için önemli olan, bunun neden yapılması/yapılmaması gerektiğini düşünmek. Burada da tutkular ve o tutkuların eşiğinde planladığınız kariyerler devreye giriyor.  

Konuyla ilgili örneklerden ilerleyelim; eğer spesifik bir uzmanlık alanında danışmanlık yapmak istiyorsanız yüksek lisans ve hatta belki doktora fazlasıyla önemli. Çünkü bu durumda danışmanlık hizmeti sağlayacağınız kişi ya da firmalar sizin özgeçmişinizde neler ürettiğinize bakar. Eğer “döküm alanındaki firmalara sektörel bilgi tabanlı hizmetler” gibi belli bir alana odaklıysanız o firmaların algısını yönetmek adına bu yüksek lisans ve doktora düzeylerinde eğitimleri alıp konuyla ilgili makaleler yayınlamak önem arz ediyor. 

Tabi bu süreç üniversitede başlıyor, o dönemden itibaren ilgi ve yetenek alanınızı bulmalısınız ki böylece o uzmanlık seviyesine tam manasıyla gelebilirsiniz. Yüksek lisansın çok fazla gerekmeyeceği alanlar ise, daha ziyade yenilikçi teknolojilerle ilgili yapılan işler. Çünkü üniversiteler, yapıları gereği teknolojileri kesin olarak hayatımızda yer aldıktan sonra işlemeye başlarlar, bu da üniversiteye bağlı kaldığınızda bu teknolojilerdeki fırsatları kaçıracağınız anlamına gelir.

Örneğin, endüstriyel internet tarafında çalışan birinin Mühendislik üzerine yüksek lisans yapmak yerine öncelik olarak globaldeki start-upların neler yaptığını incelemeli. Bunun sebebi, muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük şirketler bu konuyla ilgili ürün ya da hizmetleri piyasaya sunduğunda bunu yüksek olasılıkla start-up şirketlerini milyar dolarlara satın alarak yapacak. Dolayısıyla bu gibi alanlarda akademik birikim yerine sektörel öngörüler daha ön plana çıkıyor. Elbette bu gibi alanlarda da yüksek lisans bir birikim katacaktır fakat ilk aşamada çok gerekli olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yerine bir planlmaa dahilinde ilerlemek, zamanı en verimli şekilde değerlendirmenizi sağlayacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: