google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KARİYER

Vasatlığa Karşı Çıkarak Kariyer İnşa Etmek

Türkiye’de ana akım olan kişilere, konulara ve ürünlere baktığınızda genel olarak bir “vasatlık” olduğunu görebilirsiniz. Dünyanın pek çok yerinde de aslında vasatlığın iş yaptığını görebiliriz fakat yer almak istediğimiz gelişmiş ülkeler içerisinde kaliteli kişi, ürün ve konuların bu kadar az yer aldığı başka bir örnek maalesef yok. Burada sıkıntılı olan nokta şu ki; piyasaya giriş yapan insanlar da (kaliteli olsalar dahi) bir süre sonra mecburiyetten dolayı bu vasatlığa dahil olabiliyorlar. Bunun sizler için önemi büyük, çünkü sizler ağırlığı 18-25 yaş aralığı olan kişiler olarak “gelişmiş ülke” statüsünde olmamız için önemli bir bileşen konumundasınız.

Burada belirlenmesi gereken ilk strateji ise, kalite kazandıracağınız alanı bulmak. Bu, Formula 1 yarışlarından dış ticaret politikalarına kadar her şey olabilir. Burada önemli olan, konuyla ilgili ülkedeki seviyeyi bir üst düzeye çıkarmak. Tabi burada bir başka faktör daha devreye giriyor: Pazarlama. Aslında günümüzde ana akım olan hemen her şey iyi bir pazarlama planının sonucu olarak karşımıza çıkıyor ve maalesef içeriklerinin kalitesizliğinden dolayı sürdürülebilir bir yapıda olamıyorlar. Bu noktada eğer sizler kendi girişimlerinizi kalite olarak ortalamanın üstünde buluyorsanız ve bunun yanında pazarlama stratejisi belirliyorsanız yaptığınız iş bir şekilde hedef kitleniz içerisinde hak ettiği değeri görüyor ve sürdürülebilir olarak başarı yakalatıyor. Burada girişim dediğimiz ille de kendi şirketinizi kurmak gibi bir şey değil aslında. Örneğin, Türkiye’de az bilinen bir konuda blog ve Twitter hesabı oluşturursunuz ve bu alana yönelik paylaşımlar yaparsınız. Eğer kendi alanınızdaki kitleye ulaşabiliyorsanız zaten bir süre sonra fırsatlar da oluşuyor ve kaliteyi sürdürülebilir olarak sunabiliyorsanız insanlar bunun talebini de yapmaya devam ediyorlar.

Yazının genelinde de vurguladığımız gibi, Türkiye’deki en büyük problemlerden birisi vasatlığa karşı olan alışmışlık. Haliyle, yurt dışındaki rekabetten farklı olarak, eğer kaliteli bir şey sunup pazarlamasını yapabiliyorsanız rekabete pek girişmeden orada kendi pastanızı oluşturup dilimleri alabiliyorsunuz. Tabi bunun mümkün olduğunca yenilikçi işlerle ilgili olması ve geleceğe dair bir şeyler katması fazlasıyla önemli.

%d blogcu bunu beğendi: