Satış Teknikleri SERİLER

Satış Teknikleri – I : Ürünü Hikayeleştirme

2010’lu yılların dünyası, satış için en zor ama aynı zamanda en keyifli dönemi. Satış için en zor olmasının sebebi, tarihte hiç olmadığı kadar rekabet olması. Hem de bütün sektörlerde rekabet. Dolayısıyla bir ürünün kalitesi ya da başka özellikleriyle fark yaratmak neredeyse imkansız. Öte yandan da çok eğlenceli çünkü sürekli yaratıcı fikir geliştirmeniz gerekiyor. Öyle bir hız içindeyiz ki, bugün ürettiğiniz müthiş bir fikir, daha 2019 bitmeden klişe haline gelebilir. Bu nedenle, satış alanında kariyer yapmak istiyorsanız her şeyden önce inovatif, proaktif ve dinamik olmalısınız. Kimse size bir şey söylemeden yaratıcı fikir üretebilmelisiniz.

Bugünkü piyasada uzak durmanız gereken ve fark yaratabileceğiniz noktalara değinelim. Artık en ucuz olmakla ya da kalite iddia etmekle sürdürülebilir satış yapamazsınız. İlk başta başarılı olursanız sizden daha iyi sermayeye sahip birisi gelir ve daha ucuza satar, sonrasında o sektör zarar görür. Bunun yerine iş yapış şekillerini değiştirmelisiniz. Ürünü değiştirmek pek mümkün değil çünkü artık temel ihtiyaçların hepsi bir şekilde karşılanıyor. Önemli olan, o ihtiyaçların karşılanma biçimi. Bu da sizi bir yandan pazarlama bakış açısına da sahip olmaya itiyor. Satacağınız ürün ya da hizmete bir hikaye eklemelisiniz. Öyle bir hikaye olmalı ki, karşı taraf bunu satın almak zorunda hissetmeli. Bu bazen bir akım yaratmak olabileceği gibi bazen size kendinizi özel hissettirecek bir şey de olabilir. Örneğin, bir ürün ürettiğinizde üzerine burç yorumlarını ekleyebilirsiniz. İnsanlar bu dönemlerde burç yorumlarına çok önem verdiği için kendi burç yorumunu almak isteyebilir. Bunun gibi kişiselleştirilmiş pek çok hizmet geliştirmek mümkün. Önceki yıllarda bu çalışma ağırlıklı olarak pazarlama departmanı tarafından geliştiriliyordu fakat günümüzde iki departman birlikte hareket ediyorlar. Bunun sebebi ise, hikayeyi iki departmanın da benimsemesi gerekliliği. Aksi takdirde ortaya çıkan ürünün hikayesi tam olarak anlatılamayacaktır.

Eğer insan ilişkileriniz iyiyse ve yaratıcı düşünmeye sahipseniz satış alanında çalışmak sizin için iyi bir kariyer opsiyonu olabilir. Bunun yanı sıra hızlı karar verebilmek ve stres altında çalışabilmeyi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yine de eğer insanları ikna edecek hikayeler oluşturabilirseniz bunlar sizin için çok problem olmayacaktır. Günün sonunda hedeflediğiniz kitleye sahip yapabilirsiniz. Ayrıca “insanların kendi aralarında konuştukları reklam” olarak bilinen word of mouth tekniği de bu süreçte işinizi kolaylaştıracaktır. Yarattığınız hikayeden ya da kişiselleştirilmiş hizmetten etkilenen insanlar sizi kısa sürede geniş kitlelere duyurabilir. Bu da hedeflediğinizin çok üstünde bir kitleye sahip yapabileceğiniz anlamına geliyor.

%d blogcu bunu beğendi: