KİŞİSEL GELİŞİM

Mükemmeliyetçilik Engelini Aşmak

Başarıya ulaşmış kişilerin hikayesine baktığınızda neredeyse hepsinin sıfırdan başlamak gibi bir ortak özelliği vardır. Hepsi, kendi alanlarında eksik olarak başlamış ve sonrasında edindikleri tecrübelerle ilaveler yapıp bunu geliştirmişlerdir. Aslında başarılı olmalarında büyük rol oynayan faktörlerden biri de buna cesaret edebilmeleri. O yola başlamak ve aynı şekilde devam edip dönüşümler yaşamak, başarıya giden yolda en önemli unsurlardan bazıları. Dolayısıyla, mükemmeliyetçi olup bu yola çıkmamak aslında başarı ihtimalini baştan öldürüyor. İlk seferde kusursuzu yapma isteği, kişinin kendisini tanımasını engellerken aynı zamanda geliştirdiği yönlerin önemini de anlamamasına neden oluyor. Bu da aslında başarılı ve başarısız insanlar arasındaki temel farklardan birisini oluşturmakta.

Burada elbette şunu kabul etmeliyiz: Yolculuğa çıkan herkes istediği başarıyı yakalayamıyor. Yine de, eğer istediği konuda sabredip yol boyunca hatalarından ders çıkarırsa her insan bir noktaya ulaşabiliyor. Bununla beraber, pek çok konuda kendi istediği rotayı seçme şansına sahip oluyor. En iyisiyle başlayamayacağını düşünüp yola çıkmayanlar ise kendilerine sunulan seçeneği kabul ediyor. Bu noktada, sizi başlamak için nelerin alıkoyduğunu düşünmelisiniz. Eğer mükemmel olamayacağınızı düşünüyorsanız, buna gerek yok. Çünkü kimse başlangıçta mükemmel bir iş çıkartamaz, bir noktasında hatalar bulunur. Önemli olan, büyük resimden bakıldığında kaliteli bir iş çıkartmış olmanız. Dünyanın çeşitli yerlerinde giderek yükselişte olan ama Türkiye’de henüz yaygınlaşmamış müzik türlerinde eserler yapmak bu konuda güzel bir örnek. Ya da veri gazeteciliği gibi dünyanın gelişmiş ülkelerinde yaygınlaşan bir alanı Türkiye’ye taşımak da aynı şekilde sizi ön plana çıkaracaktır. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu çalışmaların ufak detaylarında elbette hatalar olacaktır. Zaman ve tecrübe kavramının güzelliklerinden biri de bu gibi hataları düzeltmenizi sağlaması zaten. Bu sayede daha çabuk sivrilebiliyosunuz ve hedef kitleniz size gereken saygıyı gösteriyor.

Bir işe mükemmeliyetçilikten dolayı başlamadığınızda şunu düşünün: “Buna başlamak ve başlamamak bana neler kazandırır, neler kaybettirir?” Eğer yapmak istediğiniz iş gerçekten katma değer sağlıyorsa, ona başlamanız gerektiğini içten içe hissediyorsunuz. Çünkü zaman içerisinde aldığınız geri dönüşler sizi bir şekilde istediğiniz kusursuzluğa yaklaştırıyor fakat o noktaya ulaşmak için öncelikle birkaç adım atmalı ve geldiğiniz noktayı görmelisiniz.

%d blogcu bunu beğendi: