Telefonların kullanım oranının artması doğal olarak pek çok alanı etkilemeye başladı, bunlardan biri de iş dünyası. Artık pazarlama departmanları da mobil pazarlamayı sıklıkla kullanmaya başladı. Çünkü buradan alınan geri dönüşler, markanın değerini de yakından etkiliyor. Öte yandan firmalar, dijitaldeki hıza da uyum sağlamak zorundalar. Peki, şirketleri mobil pazarlama alanına yönlendiren faktörlerin tamamı nelerdir? Bu maddeleri not almak size uzun vadede fayda sağlayacaktır.

1) Ölçümlemesi Kolaydır: Mobil pazarlama kampanyasında net olarak kampanyanın hedef kitlesi sayıca belirlenebilmekte, ulaşmak istenen kişilerin geri dönüş oranları doğrudan doğruya tespit edilebilmektedir. Bu sayede çalışmalar daha verimli olarak gerçekleştirilir. Günün sonunda beklentilere yakın bir iş çıkartılmış olur. Bu da firmaların en az maliyetle en çok iş yapmasını sağlaması için fazlasıyla önemlidir.

2) Geri Dönüş Oranının Yüksekliği: Bu maddenin aslında ilk maddenin tamamlayıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Belirlenen hedef kitleye gönderilen mesajlardan, ilgisi olmayan kitleye kıyasla çok daha yüzdeli bir şekilde geri dönüş alması sağlanır. Mobil pazarlama, sahip olduğu araçlarla bu imkanı pazarlama departmanına detaylarıyla sunuyor. Bir benzeri toplu mail gönderimi (mailing) hizmetlerinde de kullanılıyor. Orada da tıpkı mobil pazarlamada olduğu gibi yüksek geri dönüş oranı yakalanmakta. Bunun da sebebi, yukarıda belirtildiği gibi doğru portföyle iletişim kurulması.

3)Fonksiyonellik ve Özellikler: Mobil pazarlamanın en büyük artılarından biri de fonksiyonel olması. Hedef kitleye ulaşma konusunda pek çok bileşen bulunuyor. Hele ki genç kitleye odaklıysanız bu konuda elinizdeki malzeme sayısı daha da fazla. Ayrıca mobil pazarlama sayesinde aplikasyonlar yoluyla çeşitlit sektörleri birbirine entegre etmeniz de mümkün hale geliyor. Bu da hedef kitleyi yakalamak için yeni çağın sunduğu özelliklerden bir diğeri.

4)Maliyetinin Düşük Olması: Mobil pazarlamanın sunduğu seçenekleri, firmaları pek çok konuda rahatlatıyor. Bunu hem süreç geliştirme hem de ürün tarafında düşünebilirsiniz. Örneğin, içecek firmaları birkaç yıl öncesine kadar promosyon olarak tabak ya da bardak gibi ürünler verirlerdi. Günümüzde ise bunu ücretsiz internet ya da telefonla konuşma süresi vermeye dönüştürmüş durumdalar. Bu durum aslında mobil pazarlamanın bir örneği. Bu sayede ürünler için harcanan lojistik maliyetleri ortadan kalkmış oluyor. Bu gibi pek çok sektörde, pazarlama faaliyetlerinin mobil ortama döndüğünü söyleyebiliriz. Bu aslında firmanın yanı sıra müşteri için de önemli bir avantaj sunuyor.

5)Kitlesel Değil Bireysel Olması: Yeni pazarlama dinamikleri, kişiselleştirilmiş hizmetleri ön plana çıkartıyor. Mobil pazarlama da her özelliğiyle bunu sağlayan imkanlardan birisi. Bu süreçte müşterinin sevdiği şeyler, yaşadığı coğrafya, satın alım gücü ve seçenekleri göz önünde bulunduruluyor. Elbette firmalar bu süreçte pek çok izni almak zorunda. Sonrasında bu verileri kendi içinde işleyip mobil pazarlama yoluyla stratejiler geliştiriyor. Bu stratejiler için günümüzün en önemli satış araçları diyebiliriz. Dolayısıyla pazarlama departmanında çalışmayı düşünenlerin bu konuda bir inceleme yapması da oldukça değerli. Bir müşteriye kendisini özel hissettirecek veriler nasıl değerlendirilir ve sunulur soruları, muhtemelen mobil pazarlamanın önümüzdeki yıllarda en çok ilgileneceği konular arasında yer olacak.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: