Kurumsal iletişim, genel olarak şirketin pazarlama faaliyetlerini insanlara daha ikna edici şekilde sunmak için geliştirdikleri stratejilerdir. Burada aslında birden fazla departmanın birlikte hareket ettiğini söyleyebiliriz. Örneğin, sponsorluk işlemleri genelde halkla ilişkiler ekibindeyken sosyal medya işleri pazarlama departmanında, kriz yönetimi ise finans ve operasyon tarafındadır. Kurumsal iletişim departmanı ise bütün bunları bir arada tutmaya çalışır. Bir kurumsal iletişimcinin amacı, bu çalışmaların maksimum şekilde yapılması ve bu sayede firmanın dışarıya karşı en iyi şekilde temsil edilmesidir. Bu da aslında kurumsal iletişimci olmak isteyenler için bir diğer önemli noktayı vurguluyor, o da artık sadece kendi alanınızda değil benzer alanlarda da incelemeler yapmanız ve kendinizi geliştirmeniz gerektiği. Şirketlerde bu görevler iç içe geçebildiği için kriz yönetimi üzerine odaklanan birinin yeri geldiğinde sponsorluk faaliyetlerinde de destek vermesi beklenebiliyor. Geçmiş yıllarda bu durum bir şekilde tolere edilse de artık kendisine birden fazla konuda bilgi katmış multi-disipliner kişiler aranıyor.

Kurumsal iletişimle dijital arasındaki bağa gelecek olursak: Günümüzde bunun en önemli örneklerinden birisi marka gazeteciliği. Artık firmaların “biz şöyle iyiyiz, böyle ilkleri başardık” demesi işe yaramıyor, bunun yerine kendi hikayelerini yazıyorlar. Örneğin, şirketlerin son dönemde sitelerinde blog kısımlarına ağırlık vermesi bunun bir yansıması. Bunun en iyi örneklerinden birisi General Electric’in geturkiyeblog.com üzerinden paylaştığı yazılar. Sitedeki yazılar gayet kaliteli olmasının yanı sıra, bu yazılar aslında kendi geliştirdikleri ürünlerin sağladığı imkanlara değiniyor. Bununla beraber, sitedeki yazılarda “biz dünyanın en iyisiyiz” gibi bir iddia yok, bu da potansiyel müşterinin şirkete yönelimini kuvvetlendiriyor. Bu durum ajansların işini zorlaştıracak çünkü ya ekstra kişileri işe almak durumunda kalacaklar ya da şirketler bu işi kendilerine marka gazetecisi alıp kendi içlerinde çözecekler. Sizin burada yapabileceğiniz şey ise, ilk başta birkaç şirket belirleyip onlar üzerinden bu gibi içerikler yazmak. İlk başta bildiğiniz bir sektördeki şirketleri ele alıp onlara yönelik “marka gazeteciliği” yapabilir, bunları websitenizdeki portfolyonuza ekleyebilirsiniz. Karikatüristler ya da grafiti sanatçıları bu taktiği gayet başarılı şekilde kullanabilirler. Bu şekilde çizim yeteneğiniz varsa marka gazeteciliği için de kendinizi iyi bir yerde konumlandırmanız için işe yarayabilir. Yine de çizimin yanı sıra içerik oluşturma tarafı biraz daha ağır basıyor.

Kurumsal iletişimi dijitalle entegre eden bir diğer alan ise elbette sosyal medya. İlk akla gelen örneklerden birisi resmi günler. Bu günlerde kurumsal bir mesaj yerine insana daha çok dokunan, özellikle bir hikayesi olan video ya da görsel çok daha fazla insanın ilgisini çekecek ve ilgi toplamanıza katkı sağlayacaktır. Bu gibi konularda yapacağınız çalışmalarla gerek şirketlere bağlı olarak gerekse de freelance olarak birden fazla şirkete hizmet satışı şeklinde çalışabilirsiniz. Bu da aynı şekilde sizi ön plana çıkaran işlerden birisi olacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: