Çevrenizde sürekli olarak başarı hikayelerini duymuşsunuzdur. Diğerlerinden farklı olan bu insanlar, artık hem unvan hem de maddi gelir olarak toplumun çok ilerisinde bir noktaya sahiptir. Bu gibi hikayelerde göz ardı edilen unsurlardan biri ise, konfor alanından çıkmak. İster sanat ister iş dünyası isterseniz başka bir kulvarda olsun, başarılı olan insanlar hayatlarının bir bölümünde bir şeylerden fedakarlık göstermiştir. Bunu vurgulama nedenimiz ise, bir şeylere başlarken bu faktörü de göz önünde bulundurmanızın gerekliliği. Çünkü günümüzde fırsatlar ve problemler iç içe geçmiş durumda. Öyle ki, size fırsat gibi görünen bir durum sonrasında sizin için çeşitli problemler doğurabilir.

Bununla ilgili birkaç örnek verelim. Varsayalım, müzikle ilgilenen birisiniz ve amacınız internette kendi şarkılarınızı ya da yeniden yorumladığınız şarkıları yayımlamak. Bunu sürdürülebilir bir kariyer haline getirmek için bir şeylerden fedakarlık göstermeniz ve konfor alanından çıkmanız gerekiyor. Bu konuda başarılı ve başarısız olmuş onlarca kişinin çalışmalarını detaylıca incelemelisiniz. Ayrıca, bu süreçte kendinizi sürekli olarak eğitmeniz de önemli. Bunun yanı sıra, sesiniz ve şarkı seçiminiz dışında görsel ve tasarımsal unsurlar da ayrıca üzerinde durulması gereken noktalar. Yani aslında önce bir planlama yapıp, sonra onun uğruna her gün uzun saatler ayırıp büyük bir sabır göstermeniz gerekiyor. Bu, konfor alanından çıkmak için karşılaşacağınız yollardan birisi.Bir diğer örnek, yabancı dil öğrenmekle ilgili. Türkiye’de yabancı dil öğrenmenin en büyük zorluğu, buna zorunlu olmamanız. Evde, okulda ya da iş yerinde yabancı dil konuşmak zorunda değilsiniz, tam aksine konuştuğunuzda alay edilme ya da karşılık bulamama ihtimali yüksek. Bu nedenle, yabancı dil öğrenmek için de en kilit yol yurt dışına gitmek. Burada da benzer durumlar yaşanabiliyor. İstisnai örnekler elbette olabilir fakat genel itibariyle yurt dışına gitmemek de konfor alanından çıkamamakla ilgili. Yurt dışında gerektiğinde başka işlerde çalışmak, bazen zor şartlarda yaşamak ya da bir şeylerin peşinden koşturmak zor geldiği için pek çok insan bu yola hiç çıkamıyor. Oysa ki konfor alanından çıkılıp o yurt dışına gidilmek için uğraşılsa çok daha iyi sonuçlar elde edilecek.

Bu iki örnek, konfor alanını terk etmenin önemiyle ilgili en sık karşılaşılan vaka analizleri. Bunları, hayatınızdaki bütün durumlara uyarlayabilirsiniz. Konfor alanından çıkıp bir şeylerin peşinden gittiğinizde er ya da geç bir sonuca varacaksınız. Bazen bu sonuçlar sizin beklediğinizden daha düşük ya da farklı olabilir fakat sizi şu an olduğundan daha iyi bir noktaya getirecek. Bunun sebebi ise, konfor alanında kaldığınız sürece bir şeyleri öğrenmenin daha güç olması. Konfor alanını terk ettiğinizde bir süre sonra aynı zamanda kalıpların da dışına çıkıyorsunuz. Bu da sizi yeni çağın ihtiyaç duyduğu farklı ve tutkulu kişi haline getiriyor. Bu durum her sektörde ve alanda geçerli.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: