TED Gibi Konuş, yazar Carmine Gallo’nun TED konuşmalarındaki gözlemlerinden oluşan bir kişisel gelişim kitabı. Gallo bu kitabı yazmadan önce TED konuşmalarının neredeyse tamamını izleyip bunları kendi yorum süzgecinden geçirmiş. Yazar; kitapta konuşmacıların konuşma süresinden, sahnedeki duruşlarına kadar bütün detayları incelemekte. Bu incelemenin sonucunda da iyi bir konuşmacının nelere sahip olması gerektiğini aşamalarla anlatıyor. Bu aşamalar toplamda dokuz maddeyle ifade edilmiş. Maddelerin en güzel kısmı ise, verilmek istenen mesajların doğru ulaşmasında başarılı bir strateji olması. Bu sayede okuyucu, kitaptaki dokuz maddenin neden önemli olduğunu anlatılan kapsamlı örneklerle anlayabiliyor.

Kitabın olumlu yanlarından biri de, yapılan gözlemlerin bilimsel dayanaklara oturtulması. Ayrıca bunu yaparken cümleleri okunaklı bir dille aktarması. Sadece bilimsel açıklamaların olduğu bir kitap verilmek istenen mesajın geniş kesimlere ulaşmasını engelleyebilirdi. Aynı şekilde sadece gözleme dayalı olması da çıkardığı sonuçların geçerliliğini azaltabilirdi. Bu nedenle iki noktayı çok iyi bir şekilde sentezlediğini söyleyebiliriz. Okuyucu açısından faydalı olan bir başka kısım ise, not alınacak pek çok içerik bulunması. Günümüzde ne iş yaparsanız yapın herkesin bir yerlerde sunum yapması gerekiyor. Dolayısıyla bu kitaptan alacağınız notlar size o sunumlarda önemli geri dönüşler sağlayacaktır. Kitabı okumak için motive eden bir başka unsur ise düşünce açısından da katkı sağlaması. Kitapta iletişim, sosyal bilimler ve dünyanın genel problemlerine dair yapılan pek çok konuşma uzmanlar tarafından değerlendirilirken kitap sizi de bu konularda düşünmeye sevk ediyor.

Kitabın olumsuz sayılabilecek tek noktası ise bazı sayfalarda klişe motivasyon sözlerinin yer alması. Yazar bunu kendi sözleriyle de ön plana çıkmak için yapmış olmalı. Sadece buna odaklanan bir kitapta işe yarayabilirdi fakat akışı daha farklı ilerleyen bir kitapta istediği etkiyi uyandıramadığını söyleyebiliriz. Yine de bunu çok sık tekrar etmemesi, kitabın kalitesine gölge düşmesini engellemiş. Bunun dışında hem akıcılık hem de konu seçimi olarak başarılı bir eser olduğunu söyleyebiliriz. Kitaptan notlar alıp hayatınızda uygulamayı başarabilirseniz toplantı, sunum, günlük diyaloglarınız ya da kitlelere yaptığınız konuşmalarınızda kurduğunuz iletişimin kalitesine katkı sağlayacaktır.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: