Edebiyat İNCELEMELER

Kitap İncelemeleri: Buyology

Buyology, Martin Lindstrom tarafından yazılan bir nöropazarlama kitabı. Bununla beraber aslında sadece bir iş dünyası kitabı olmadığını da belirtmekte fayda var. Nöropazarlamanın yapısı gereği kitap özellikle de psikoloji ve sosyolojinin bazı alanlarına da giriş yapıyor. Bu yönüyle aslında bazı noktalarda okuyucuya kendisini anlattığını söyleyebiliriz. Genel olarak karar alma şekillerine odaklanan yazar, bunları aşamalarla açıklamayı denemiş. Ürünleri hangi düşünceyle satın alıyoruz ve beynimiz o süreçte nasıl bir işleyiş içerisinde oluyor? Kitabın en çok yoğunlaştığı sorulardan biri de bu.

Kitabın en başarılı yanlarından biri de, bilimsel açıklamaları sade bir dille anlatması. Beynin işlevleri anlatılmak zorunda olduğu için ister istemez bilimsel araştırmalara yer veriliyor. Ayrıca pazarlama ve beyin arasındaki bağlantı da fmRi testleriyle açıklanabiliyor. Tüm bunları, herkesin açıklayabileceği bir dille anlatması kitabı daha da ilgi çekici kılıyor. Kullandığı dil, sade olmasının yanı sıra aynı zamanda dinamik bir yana da sahip. Bu sayede sıkıcı bir tanım kitabı değil, interaktif olarak içerisinde yer alabileceğiniz ortam sunuyor. Pek çok kişinin karşılaştığı karar alma durumlarını anlatan yazar, bu esnada genel müşteri kitlesinin vereceği tepkileri de işliyor. Bu sayede okuyucu aslında karşılıklı diyalog halindeymiş hissini yaşıyor. Dolayısıyla yazarın vermek istediği mesajı alması da kolaylaşıyor.

Kitapla ilgili yapılabilecek tek olumsuz yorum, nöropazarlama testlerine çok detaylı girmemesi olabilir. Öte yandan, Martin Lindstrom’un akademik ve derinlikli bir kitap yazmış olma iddiası yok. Yazarın amacı, nöropazarlamaya giriş konseptinde bir giriş kitabı yapmak. Yer verdiği testleri de göz önünde bulundurursak aslında bunu büyük oranda başardığını söyleyebiliriz. Nöropazarlama alanında çalışmayı düşünenler ya da nöropazarlamanın ne olduğunu merak edenler için Buyology’nin iyi bir başlangıç noktası olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca bir şey satın alırken nasıl bir düşünme evresi geçirdiğini merak edenler de bu kitaptan pek çok not çıkaracaktır.

%d blogcu bunu beğendi: