İşletme İİBF

İşletme Mezunları İçin Kariyer Rotası

İİBF’nin en çok rağbet gören bölümlerinden olan İşletme, fakültenin genelinde olduğu gibi kişiye bağlı olan bir bölüm. İş yapış şekillerinin değişmesiyle birlikte fırsatları daha da artan bölüm, fırsatları belli kriterlere göre sunmakta. Bu nedenle İşletme mezunu olarak iş dünyasını yakından takip etmeli ve geleceği okuyabilmelisiniz. Bu mecburiyetin her departmanda geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

İlk örnek satış ve pazarlama departmanından. Eğer İşletme mezunu olarak satış ya da pazarlama departmanlarında başarılı olmak istiyorsanız sosyal bilimlerle bağınız olması gerekiyor. Özellikle de psikoloji ve sosyolojiyi takip etmelisiniz. Bu sayede her kesime ayrı bir teknik sunabilirsiniz. Günümüzde kişiselleştirilmiş hizmetlerin önemli olduğunu düşünürsek aslında bir yandan sektörün trendlerini yakalamış oluyorsunuz. Bunun yanı sıra, psikoloji ve sosyolojiyle iç içe olmanız geleceği gözlemlemenizi de sağlar. Bir noktadan sonra artık trendlere uyum sağlayan değil kendi çevresinde trend başlatan kişi haline gelebilirsiniz. Bu açıdan satış ve pazarlamanın iyi birer çalışma alanları olduğunu söyleyebiliriz fakat okumayı, gözlem yapmayı ve iletişim kurmayı sevmeniz gerekiyor.

İşletme mezunlarının iş dünyası için önem taşığığı bir başka alan ise yöneticilik. Bu tanım biraz soyut gelmiş olabilir fakat aslında her sektörde geçerli. Müzik sektörünü bu konuda örnek gösterebiliriz. Çok değil, henüz 30 yıl önce şarkılar plaktan dinleniyordu. Sonrasında kaset çalar dönemi başladı. Onu CD dönemi takip etti. En sonunda ise artık müzik dinlemek için dijital uygulamalar tercih ediliyor. Peki bunun sonraki evresi ne olacak? 1980’li yıllarda plak satın alan birisi, bunun demode bir şey olduğunu düşünmüyordu. Tam tersine, geçmişe göre teknolojik bir uygulamaydı. Aynı şekilde kaset çalar alan birine sorsanız o da kaset çaların popüler ve teknolojik olduğunu söylerdi. Bunun bir benzerini de 15-20 yıl sonra yaşayacağız. Youtube ya da Spotify’dan –şimdiki şekilde- müzik dinlemek demode gelecek. İşletme mezunlarının farkı da tam olarak burada ortaya çıkacak. Sizler, bu geçiş sürecini kontrol edecek olan yöneticilersiniz. Sahip olduğunuz ekip yönetimi altyapısı, doğru kişileri bulup inovasyonu yönetmenizi sağlayacak. Bunun liderliğini sanayi gibi sektörlerde genellikle Endüstri Mühendisleri yaparken, hizmet sektörlerinde İşletme mezunları öncülük edecek.

Şu aşamada yapabileceğiniz şey, sektörleri parça haline getirip üzerinde düşünmek. ATM’lerden mobil bankacılığa geçen bankacılık sektörü ne yapacak? Plaklardan Spotify devrine geçen müzik sektörünün bir sonraki adımı ne olabilir? Henüz 15 yıl önce kağıtlar eşliğinde saatlerce uğraşılan muhasebe işlemleri bugün bilgisayardan yapılıyor, 15 yıl sonra nereye gidecek? Tüm bunlar, sizin cevap bulabileceğiniz sorular. Bunlarla ilgili projeler tasarlamak, size büyük şirketlerde yönetici adayı olarak kapı açabilir. İlerleyen yıllarda saha tecrübesiyle de birlikte ses getiren danışmanlık işlerine imza atabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: