Dijital dünyanın önemi her geçen gün artarken, artık sadece iş yapış şekillerimizi değil, işlerin bulunma şeklini de değiştirdi. Artık eski nesil mantığıyla özgeçmişleri doldurarak iş bulmak pek mümkün değil. Bunun yerine iş bulma ve kariyerinizi sürekli yukarı taşımak için dijitali bu sürece entegre etmeniz gerekiyor. Bunun pek çok yöntemi var ve bu durum belirleyeceğiniz stratejiye göre değişebiliyor. Uzmanlaşmanın önemi burada da kendisini gösteriyor aslında. Çünkü her alanın kendi içinde farklı dinamikleri var ve bu dinamiklere göre sizden farklı teknikler geliştirmeniz bekleniyor.

Bu farklı stratejiler konusunda çeşitli örnekler vererek ilerleyelim: Örneğin, eğer teknik bilgi tarafında ilerlemek isterseniz Twitter sizin için daha uygun olacaktır çünkü Twitter yazı odaklı bir mecra. Blog sitesiyle Twitter profilinizi entegre ettiğinizde burada kendi kitlenizi oluşturabilir, yazdıklarınızla çeşitli alanlara yön gösterebilirsiniz. Böyle bir durumda Instagram üzerinden ilerlemenin çok etkisi olmayacaktır çünkü Instagram daha ziyade görsel ağırlıklı bir platform. Sadece bilgi paylaşımı yapmak orası için çok uygun değil. Aynı şekilde eğer görsel ağırlıklı bir iş yapacaksanız (pazarlama kampanyaları, hikayeleştirme vb. alanlar) bu kez Instagram’ı kullanmak daha ideal olacaktır çünkü bu alanlarda kitleleri çekecek olan şey, vereceğiniz bilgiyi nasıl sunabileceğiniz. Bu alanlar için bilgi elbette önemli fakat ağırlık olarak görsel ile bilgi yoğunluğu aynı seviyede. İnternet stratejisine dair bir diğer önemli nokta, hedef kitlenizi toparlayabilmek.

Alanınızla ilgili derin bilgi-birikiminiz olabilir ve bunu çok iyi yansıtabilirsiniz fakat doğru hedef kitleye sahip değilseniz bu hiçbir anlam ifade etmiyor. Bunun için de planlamanızı yaptıktan ve paylaşımlara başladıktan sonra alanınızla ilgili kurumlarla işbirliği yapmanız gerekiyor. Bunun için de sürekli olarak onlarla iletişimde olmalısınız. Diğer türlü o kişilerin sizi bulma süresi uzayacak ve bundan dolayı ister-istemez motivasyonunuz da düşecek. Bu nedenle, paylaşımlara başlamadan önce kimlere odaklı olduğunuzu bilmeli, planlamanızı bu doğrultuda yapmalısınız.

Her dönem belli trendler vardır ve bu trendlere pik noktasından önce uyum sağlayanlar bir şekilde kurtulurlar. Pik noktasından sonra anlamaya çalışanlar pek bir sonuç elde edemezler çünkü artık eski bilinirliği azalmıştır, o süreçte yeni trendler ortaya çıkar ve bu döngü bu şekilde devam eder. Burada yapmanız gereken şey, bir şekilde bu trende dahil olmak ve fark yaratarak kısa sürede üst sıralarda yer almak. Bunun için planlama yaparak işe başlayabilir, bu süreçte öğrendiklerinizi birbirine ekleyerek kendinizi sürekli olarak yetiştirebilirsiniz.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: