Önceki yıllarda insan kaynaklarının görevleri belliydi. Bazı veri giriş işlemlerini yapıp işe alımları sağlamak, insan kaynakları görevlisi için yeterliydi. Günümüzde ise hemen her departman gibi insan kaynaklarının da görev tanımı değişmeye, daha doğrusu çeşitlenmeye başladı. İnsan kaynakları artık mevcut görevlerinin dışında, kurumsal iletişim çalışmalarında da fikirleriyle rol almakta. Ayrıca doğru kişinin işe alınması için futbolda sıklıkla kullanılan “yetenek avcısı” (scout) görevini de üstlenmiş durumda. Tüm bunlar, sizler için yeni bir fırsat anlamına geliyor. Zaman içerisinde “yetenek avcısı” görevinde sıyrılıp, bunu başlı başına bir danışmanlık hizmeti haline getirebilirsiniz.

En heyecan verici başlık olduğu için ilk olarak yetenek avcılığı kısmından bahsedelim. Buradaki amaç, sosyal medyada sektörle ilgili paylaşımlar yapan bilgili kişileri yakalamak. Örneğin, metal sektöründe faaliyet gösteriyorsunuz ve bununla ilgili bir mühendise ihtiyacınız var. İlk olarak, bu konuda paylaşımlar yapan Twitter kullanıcılarına odaklanmalısınız. Çünkü onun yaptığı paylaşımlar, mevcut birikimiyle ilgili bilgi sunacaktır. Eğer bu bilgiler kendi bilgileri değilse de twitlerin yazılış şeklinden anlaşılacaktır. Bunun sebebi ise, çok fazla özgeçmişin gelmesi. Dolayısıyla onlar arasından en doğruya ulaşmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Sosyal medyada sivrilen kişi bu konuda fikir verirken aynı zamanda kitlesini de getirebilecektir.

İnsan Kaynakları departmanının son yıllarda önemsediği konulardan bir diğeri, çalışan motivasyonu. Artık çalışanların firmalarına bağlılığı eskiye göre çok daha azalmış durumda. Firmalar da bunun önüne geçmek için arayış içerisindeler. İnsan kaynakları da bu arayış esnasında çözüm geliştirmekten sorumlu. Evden çalışmak ve belli günlerde sivil kıyafetle gelmek bu konuda en yaygın seçeneklerden ikisi. Ayrıca bir de şirket içi çalışmalar geliştiriliyor. Çeşitli kamplar, oyunlar ve eğitimler tam da bu nedenle yapılıyor. Son yıllarda girişimci ruhlu beyaz yakanın yöneldiği “kurumiçi girişimcilik” akımı da bu çalışmaların bir ürünü. Aynı şekilde kurumsal iletişim de insan kaynakları ile görüş alışverişine başvurmakta. Bunun sebebi de, insan kaynaklarında çalışanların sahip olduğu iletişim becerileri. Bu durum, insan kaynaklarına iletişim konusunda duyulan saygıyı bir kat daha artırıyor. Eğer bu departmanda çalışmak istiyorsanız bunları da göz önünde bulundurmalısınız. Hali hazırda çalışıyorsanız da yükselmeniz büyük oranda yukarıdakileri uygulamanıza bağlı.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: