KİŞİSEL GELİŞİM

Hayatın Muhasebesini Yapmak

İster öğrenci ister çalışan olun, herkes bir koşuşturmaca içinde yaşıyor hayatını. Büyük şehirlerde yaşıyorsanız bu hayat akışı iki kat daha hızlanıyor. Ayrıca insan ilişkilerinin eskiye göre daha kolay kopması, stres nedenlerinin fazlalaşması ve gösterilen çabaya rağmen yaşam koşullarının daha da zor olması, insanları ister istemez gergin yapmakta. Toplumun genelindeki olumsuz hava büyük oranda bundan kaynaklanıyor. Gülten Akın’ın bir şiirinde geçen “Ah kimsenin vakti yok, durup ince şeyleri anlamaya” dizeleri de değindiğimiz bu problemle ilgili. Hayatın muhasebesini yapmak tam olarak bu konuya değiniyor. Hayatın muhasebesini yapmak, kendinizi ve çevrenizi gözden geçirmek demektir. Olayları daha iyi anlamanızı, farklı bir bakış açısına sahip olmanızı ve ileriyi görebilmenizi sağlar.

Bu düşünce tekniğini herkes kendi içinde farklı şekillerde uygulayabilir, biz en kolay yoldan giderek ajanda ve kalemle yapılmasını önereceğiz. Her Perşmbe ve Pazar akşamı kendinize yarım saatlik süre ayırıp ajandaya rapor yazın. Pazar akşamı yazacağınız raporda, bir önceki haftayı değerlendirin. Hangi kararları aldınız? Neleri yapmasaydınız daha iyi olurdu? Hayatınızda farklı bir gelişme oldu mu? Kendinizi geliştirmek adına neler yaptınız? Arkadaşlarınızla hangi aktiviteleri gerçekleştirdiniz? Bunları yazmanız yaklaşık 15-20 dakikanızı alacaktır. Sonraki 10-15 dakikayı ise sonraki haftaya ayırın. Neler yapmak istiyorsunuz? Aktivite olarak ya da başka bir konuda planınız var mı? Hayatınızda düzeltmek istediğiniz bir şeyler bulunuyor mu? Geçtiğimiz haftanın raporunu okuduktan sonra önümüzdeki haftanın konularını da gözden geçirin ve haftanın ilk dört gününü bu rapora göre yaşayın. Perşembe akşamı yapacağınız muhasebe ise biraz daha ara dönem gibi. Amaç, haftalık planlarınızı bir sonraki haftaya atmanızı engellemek. İlk dört günü nasıl geçirdiğinizi yazdıktan sonra o kısıma kadar olan başarı oranınızı düşünün. Haftanın kalan üç gününü de bu çerçevede değerlendirmeye çalışın.

Bunu düzenli olarak yapmak sizi istemsizce de olsa geliştirecektir. Sürekli aynı şeyleri yaptığınızı fark ettiğinizde bir süre sonra bunu değiştirmek isteyeceksiniz. Bu da size farklı düşünme ve belki konfor alanından çıkma gibi konularda teşvik edecek. Aynı şekilde, kendinizi geliştirme konularında yapmadıklarınızı kağıtta görünce motive olup harekete geçme ihtimaliniz daha da artacaktır. Çünkü insan beyni kendi içindeki olumsuz gerçekleri gizlemek ister, tanımlamaz. Bir kağıda yazıp ordan okuduğunuzda ise sanki başka birisi bunları yüzünüze söylüyormuş gibi hissedeceksiniz, bu da sizi bir şeyler yapmaya yönlendirecek. Bu tekniğin verimlilik oranı kişinin isteğine ve motivasyonuna göre değişse de herkese belli oranlarda katkı sağladığını söyleyebiliriz.

%d blogcu bunu beğendi: