Siber güvenlik, önemini her geçen gün önemini artıran bir alan. Nitekim bunu özellikle de biyoloji alanında yaşanan gelişmelerde çok daha yakından görebiliyoruz. Bunun son yıllardaki örneklerinden biri, imzaların kopyalanabilmesiyle ilgili. Geleneksel imzalar artık dijitaldeki çeşitli yollarla kopyalanabiliyor. Bunun bir üst evresi olan dijital imzaların ise yakın zamanda kopyalanabileceği düşünülüyor. Bunun nedeni ise, siber alanda kötü niyetli çalışmaların sürekli olarak kendini geliştirmesi. Dolayısıyla bunun önüne geçecek çalışmalar da önem kazanıyor. Son dönemde ön plana çıkan bu çalışmalardan birisi, DNA ile imza.

Bu çalışmaya göre her birey, imzalarında kendi DNA’larını taşıyacak. Bu sayede siber ortamda oluşacak güvenlik problemlerinin en aza indirgenmesi bekleniyor. Bu çalışma şu anki dünya için biraz abartı gelebilir fakat geleceğin dünyasında her şey dijitale taşınacak. Bununla beraber, dijital dünyada şu anda olmayan çeşitli gizlilik problemleri de yaşanacak. DNA ile imza gibi projelerin amacı da bunların önüne geçmek. Şu anda bu projenin en büyük savunucularından birisi, Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos. Bu gibi alanlarda çalışan pek çok start-up şirketine önemli miktarlarda yatırım yatırdığını düşünürsek bu alana fazlasıyla güveniyor. Burada endişe getiren bir başka konu ise, DNA ile imza çalışmasının çeşitli DNA savaşlarını da gündeme getirmesi. Daha geniş bir inceleme gerektirdiği için o konuya ayrı bir yazıda yer verecek olsak da, belli bir aşamadan sonra artık gündeme geleceğini rahatlıkla belirtebiliriz. DNA ile imza konusunun önemini artıracağını gösteren bir başka durum ise, yurt dışındaki pek çok enstitünün bu alana yönelik araştırmalar yapması. Bu sebeple, Biyomühendislik ve Moleküler Biyoloji & Genetik başta olmak üzere pek çok sektör için burada önemli bir kariyer fırsatı bulunuyor.

Bu projenin hayata ne zaman geçeceği, hatta geçip geçmeyeceği bile belli değil fakat yeni dünyada zaten böyle çalışmalar ön plana çıkıyor. Katma değeri olan şirketler ya da önde gelen üniversiteler, artık geleceği oluşturacak projelere kaynak ayırıyorlar. Dolayısıyla, bu konuda yapabileceğiniz çalışmalar da yurt dışında büyük bir rağbet görecektir.

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: