google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
MÜHENDİSLİK

Geleceğin Dünyası: Akıllı Evler

Geleceğin dünyasını oluşturan en önemli parçalardan olması beklenen akıllı evler, teknolojinin sahip olduğu aşırı hızla beraber tahmin edilenden daha kısa bir sürede istenilen noktaya gelecek gibi duruyor. Her ne kadar şu anda adımları atılsa da daha pek çok aşaması bulunan ve istenilen seviyeye gelmesi için on yıllar gerekeceği düşünülen akıllı evler; 3 boyutlu yazıcı, robot teknolojisi ve enerji konusunda yaşanan gelişmelerden sonra muhtemelen daha kısa süre içerisinde inşa edilmeye başlanacak. Yaşam kalitesi ve konforunu çok daha fazla artırması beklenen akıllı evler, şimdiki evlere göre pek çok konuda önemli avantajlar sunuyor. Bahsedilen avantajlardan bazıları şu şekilde:

Yaşam Kalitesi: Evlerimize entegre olacak olan teknolojilerin en önemli yansıması, sahip olduğumuz yaşamı daha üst seviyeye çıkarmak olacak. Örneğin, makinelerin birbiriyle iletişimi sayesinde sizden bağımsız olarak hareket eden evdeki makineler, birbirlerinin çalışmasını ve devre dışı kalmasını size sormadan kendi içlerinde başarıyla halledebilecekler. Ayrıca su arıtma sistemi gibi sistemler arıza verdiğinde ne arızalarının olduğunu kendileri ışık ya da sensör desteğiyle size aktarabilecek, böylece siz de hasarı öğrenip ona göre hareket edebileceksiniz.

Sürdürülebilirlik: Yeni teknolojilerin en önemli avantajalrından biri de sürdürülebilirlik olacak. Birbiriyle iletişim kurabilen ve entegre bir sistemle çalışan bu cihazlar kolay kolay kırılma ve bozulma gibi problemler yaşamayacak, yaşadıkları arızaları da size söyleyerek kısa sürede gidermenizi sağlayacak. Şimdiki ürünlere göre daha uzun ömürlü olmaları da sahip oldukları sistemle birleşince size sürdürülebilirlik anlamında istediğiniz standardı sunacak.

Daha Düşük Maliyet: Geleceğin akıllı evlerinde yer alan ürünler, yukarıda saydığımız 3 boyutlu yazıcı, endüstriyel internet, yapay zeka ve robot teknolojisi gibi teknolojiler sayesinde daha ucuz maliyetlerle üretilebilecek. Bu sayede teknolojik ürünler daha kalıcı olmasının yanı sıra daha ucuz da olacak. Sürdürülebilirliğin en önemli kıstaslarından olan daha düşük maliyet avantajı, bu sayede geleceğin akıllı evlerinin en önemli yanlarından biri olarak karşımıza çıkacak.

Konfor: Geleceğin akıllı evlerinin sahip olduğu tüm özellikler, evde geçirdiğiniz zamanı daha konforlu hale getirecek. Detay içeren ev işleriyle çok fazla zaman harcamayıp sadece sistemleri yöneten biri konumuna geleceğiniz için kendinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz ve bu da yaşam konforunuzu daha üst seviyeye çekecek. Kendine zaman ayırabilen insanların daha mutlu ve konforlu bir yaşama sahip olduğunu düşünürsek bu avantaj da akıllı evleri benimsemek için bir başka önemli faktör. Geleceğin akıllı evleri, şimdiden çeşitli aşamalarla şekillenirken şimdiki hızla devam ederse 2030’larda bahsedilen akıllı evlere ulaşılacağı öngörülüyor. Hem tasarım hem de sunduğu kalite açısından şimdilik fazlasıyla ütopik gözüken bu evlerin, tamamlanıp insanlar tarafından talep edildiğinde yaşam kalitesi adına bir üst seviyeye geçilmesini sağlayacağı düşünülüyor. Akıllı evlere giden yolda evlerin nasıl bir değişim yaşadığını ve hangi süreçlerden geçeceğini ise önümüzdeki yıllarda bekleyip göreceğiz.

%d blogcu bunu beğendi: