google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Sinema İNCELEMELER

Film İncelemeleri: Whiplash

2014 yapımı olan Whiplash, pek çok açıdan çıtayı yukarı çeken bir film. Damien Chazelle’in yönettiği bu film, ayrıca kendisinin az sayıdaki kaliteli işlerinden biri olarak da ön plana çıkıyor. Miles Teller ve J.K.Simmons’ın başrolünde olduğu Whiplash, bateri çalan bir konservatuvar öğrencisinin hikayesini anlatıyor. Film bu konuyu işlerken aslında bütüncül parçalarla fark yaratıyor. Örneğin, arkada çalan müzikler ve fonda yaratılan gerilim, izleyiciyle film arasında interaktif bir ortam oluşmasını sağlıyor. Özellikle müzik yönü aslında Damien Chazelle’in yönetmenlik tarzlarından birisi. Yönetmenin diğer filmleri olan La La Land ve Ay’da İlk İnsan filmlerinde de bu tarzı görebilirsiniz. Yine de Whiplash için bu stilin en yakıştığı film diyebiliriz. Bu yönüyle bir müzikal olma özelliği de taşıyor.

Filmin bir diğer etkileyici noktası ise, aslında seyirciye de bir mesaj sunması. Spoiler vermemek adına işleyişe çok değinmeyelim fakat tutkularınıza dair çok şey görebileceğinizi söyleyebiliriz. Bu yönüyle bir sorgulama filmi olma özelliği de taşıyor. Miles Teller ve J.K.Simmons arasında geçen diyaloglar, hedefi olan herkesin bu şekilde bir öğretmene ihtiyaç duyduğunu kanıtlamakta. Öte yandan, verdiği mesajların dışında Whiplash oyunculuklarla da ön plana çıkan bir film. Damien Chazelle’in ilk büyük film deneyimi olan Whiplash, esasında bir kısa film olarak kurgulanmış.* Sonrasında çeşitli destekler alınca uzun metraj olarak sundu ve üç dalda Oscar kazandı. Dolayısıyla bu film için, bağımsız (indie) kültürünün yaşadığı yükselişi gösteren bir proje olduğunu söyleyebiliriz.

Filmin hem içeriği hem de hazırlanış sürecini ele alırsak, iki açıdan da sizin için ilham verici olma özelliğine sahip. Sadece yönetmen Damien Chazelle’in filmi çekmek için gösterdiği uğraş bile işini sevme konusunda bizlere bir mesaj veriyor. Aynı zamanda Miles Teller ve J.K.Simmons’ın oyunculukları, bütün ekibin birbiriyle sağladığı uyum, muazzam bir konu seçimi ve aynı şekilde işlenişi.. Tüm bunlar, 1 saat 47 dakikanızı Whiplash’e ayırmak için fazlasıyla yeterli. Film sonunda hedeflerinize daha farklı bir gözle bakmaya başlayacağınızı şimdiden söyleyebiliriz.

%d blogcu bunu beğendi: