Uluslararası Ticaret İİBF

E-İhracat ve Kariyer

Dolar kuru, bildiğiniz gibi geçen seneden bu yana Türk lirasına karşı hiç olmadığı kadar yüksek değerleme yakaladı. Bu durum iç piyasa için olumsuz olsa da burada ihracat açısından iştah açan bir durum oluşmuş durumda. Sizlerin öğrenci/yeni mezun olduğunu düşünürsek elbette üretim bandı kuran, geniş kitlelere her gün büyük satışlar yapan biri olmanızı bekleyemeyiz. Buradaki amaç, bu krizden kendi çapınızda ufak kazanımlar elde etmenizi sağlamak ve sürdürülebilir kariyer planı oluşturmanızda bu ihracat kısmının ön ayak oluşturmasında yardımcı olmak. Peki bunu bu aşamada nasıl yapabilirsiniz? Aslında bunun birkaç farklı formülü var. Bu yazıda iki ihtimale değineceğiz: Kendi ihracatınızı yapmanız ve/veya birilerine bağlı olarak müşteri portfoyü oluşturup onlara satış yapmanız.

İlk olarak kendi satış yapma ihtimalinizden yola çıkalım. Günümüzde genç yaşta birinin en kolay satış yapma olasılığı al-sat ürünleri ve hizmet opsiyonları. Örneğin, toptancı merkezlerinden tanesini 1 liraya aldığınız bir ürünü yurt dışına 75 cent – 1 dolar civarında satabilirsiniz. Türkiye’deki toptancı merkezlerinde yer alan toptancılar genelde Anadolu’da yaşayan ve toplu mal alan kobilere odaklıdır, ihracat yapanlar olsa da bunlar sayı olarak az miktardadır. Bu nedenle, kendinize bu şekilde bir pazar oluşturabilirsiniz. Bunu yapmanın en ideal yolu Alibaba. İlk başta ücretsiz olarak bir hesap açıp fiyat tekliflerini kovalayarak kendinize göre olan ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Ya da ilk başta ilanları inceleyip, en çok ilan açılan kategorilerle ilgili al-sat yapabilirsiniz, bu sizin stratejinize bağlı. Bir diğer ihracat kalemi ise hizmet. Eğer bir konuda kendinizi uzmanlaştırdıysanız, yurt dışında bir şekilde bunun alıcısını bulabilirsiniz. Eğer programlama dili gibi konularda uzmanlaşırsanız Udemy ve benzeri platformlar var ayrıca bunun yanı sıra Etsy gibi pazar yerlerinde de bu hizmet satışlarını gerçekleştirebilirsiniz. Çok basit bir mantıkla, günde 10 dolar kazanıyor olsanız bile (ki en düşük eğitim ücreti bile bunun kat kat üstündedir) ay sonunda asgari ücrete yakın bir meblağ kazandığınızı göreceksiniz. Burada ihtiyacınız olan iki şey var:

1) Yeterli İngilizce Seviyesi 2) Sunabileceğiniz Bir Uzmanlık Alanı ya da İlgi Görecek Al-Sat Ürünleri

Bu yazımızda, maalesef bir kriz oluşturan dolar kuru yükselişinin sizin için nasıl bir kariyer fırsatı oluşturabileceği üzerine odaklandık. Aslında dolar kurunun bu seviyeye gelmesinin en önemli nedenlerinden biri de zaten ülke olarak ihracatımızın fazlasıyla düşük kalması. Bu gibi yeni ihracat türleri hem sizin için mükemmel kariyer opsiyonları hazırlayabilir hem de ülkemizin ihracatını artırma konusunda yeni bir çıkış noktası olabilir.

%d blogcu bunu beğendi: