KARİYER

Başarılı Yöneticiliğe Giden Yol

Günümüz iş dünyasında yaşanan en büyük problemlerden birisi, mevcut personeli ve iş akışını yönetmek. Şu anda iş hayatında olan ya da birkaç sene içerisinde olacak okuyucu kitlesi olarak sizler de biliyorsunuz ki, mevcut koşullar sizleri motive etmek için yeterli değil. Bu nedenle İnsan Kaynakları departmanları sıklıkla genç profesyonelleri nasıl motive edebilecekleri üzerine fikir fırtınası yapıyorlar. Burada önlerinde yer alan engel şu; pek çok yönetici mevcut genç profesyonellerin beklentilerini doğru idrak edemediği ve bazen de mevcut hedefler buna izin vermediği için kendilerinden bekleneni veremiyorlar. Bu da karşılıklı iletişim sorununu meydana getiriyor ve haliyle hem verimlilik hem de şirket içi etkin diyalog olanakları azalıyor.

     Peki bu durum sizi nasıl etkileyecek? Yönetici adayları olarak sizin için önemli olan, yöneticilerinizin size karşı sergilediği duruşu doğru analiz etmek. Aynı zamanda, sizden sonra işe giren kişilerin yeteneklerini ve iletişim becerilerini incelemek de önemli. Günümüzde etkili liderlerin en önemli özelliği teknik bilgisi değil, hem eş konumda hem de kendisinden daha düşük unvandaki kişilerle olan etkili iletişimidir. Bu nedenle, alanınızda ne kadar bilgili olursanız olun her zaman için iletişim tarafında da en az teknik birikim kadar bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin, şu anda “Kurumiçi Girişimcilik” üzerine araştırma yaparak işe başlayabilirsiniz. (Konuyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.) Çünkü şu anda üniversite öğrencisi olan ya da mezun kitlenin şirketlerden beklentisi, bir şeyler ortaya koymak ve orada değerli olduğunu hissetmek. İşte Kurumiçi Girişimcilik de bunu amaçlıyor. Sürekli olarak şirket için bir takım projeler+girişimler üretiyorsunuz ve şirket bunları hayata geçirip kâr elde ederse size belli olanaklar sunuyor. Mesela bunu uygulamaya başlayan şirketlerde motivasyon oranı fazlasıyla yükselmiş durumda çünkü 22-28 yaş arasındaki kitle artık kendisine özgürlük alanı tanınmasını istiyor ve bu deney kültürü içerisinde şirketine verim sağlamak önceliklerinden birisi olmuş durumda. Siz bunu bilen bir yönetici adayı olduğunuzda ortaya daha iyi çözümler sunabilir, altınızda yer alan çalışanlarla birlikte kariyer basamaklarını daha hızlı çıkabilirsiniz..

     Toparlayacak olursak, öğrenci ve yeni mezunlar için yöneticiliğe dair ilk aşamada yapılması gereken şey, kurumiçi girişimcilik ve yetenek yönetimi başlıklarında okuma yapmak. Çünkü bir yönetici adayı olarak hem yetenek sahibi gençleri tanıyıp onların yeteneklerini nasıl değerlendirebileceğini bilmeli hem de siz ilk başta o hayata atıldığınızda karşınıza nasıl yöneticiler çıkacağını önceden kestirebilmelisiniz.

%d blogcu bunu beğendi: