KARİYER

Turizm Sektörünün Dijitalle Entegrasyonu

Dijital dünya artık her alanda etkisini artırıyor. Bu etkiyi göz ardı etmek hiçbir anlam ifade etmemekte. Tam tersine, dijitalin bu gücünü işinize nasıl entegre edebileceğinizi düşünmek fark yaratmanız için olmazsa olmazlardan birisi. Turizm açısından önemi ise, bunu pazarlama unsuru olarak kullanabilmek. Özellikle de turizm bölümlerinde okuyor ya da bu sektörde çalışmak istiyorsanız, elinizdekileri dünyaya tanıtmanız gerekiyor. Bunun dijitalde pek çok yolu var: 3 boyutlu görüntüleme, AR/VR teknolojileri ve marka gazeteciliği bunlar arasında ön plana çıkanlar.

Öncelikle 3 boyutlu görüntülemenin etkisinden bahsedecek olursak; insanlar gitmek istedikleri yerlere dair görsel içerikler bulmak ister. Eğer çalıştığınız yerin çeşitli özellikleri varsa bunları paylaşmak size olumlu geri dönüşler sağlayacaktır. Özellikle de son dönemin popüler objeleri olan graffitiler ve çeşitli şekiller bu konuda estetik bir katkı yapmakta.

Bir diğer teknoloji unsuru olan AR/VR teknolojileri ise zamanla çok daha başka bir boyuta evrilecek. Bu teknolojilerin amacı, insanların gitmedikleri yerlerdeki mekanları bile hissetmesini sağlamak olacak. Nasıl ki Spotify’da belli bir ücret karşılığı tüm şarkılara erişebiliyorsanız, AR/VR programlarında da belli bir ücret karşılığı tüm turistik mekanlara erişebileceksiniz. Google’ın Instant View uygulaması bu konuda bir başlangıç olsa da gidilecek daha çok yol bulunuyor. Turizm faaliyetlerini dijitalde etkileyen çalışmalardan bir diğeri ise marka gazeteciliği. Eğer bir kurumda ya da bireysel olarak çalışıyorsanız hizmetlerinizi hikayeleştirerek içerik haline getirmelisiniz. Kitlelere sunacağınız içerikler, markalaşmanızı sağlamak için pazarlama görevi görecektir.

Turizm önceki yıllarda sadece belli noktalara odaklıyken günümüzde artık dünyanın her yerine yayılmış durumda. Bu da demek oluyor ki, pay alabileceğiniz önemli bir pasta var aslında. Her ne kadar yukarıda sayılan teknolojiler gelecek odaklı olsa da şimdiden çalışma yapmayı gerektiriyor. Çünkü bu sayede diğerlerinden birkaç adım önde olabilirsiniz. Fark yaratmanın yolu da tam olarak buradan geçiyor. Bunu sadece turizm değil, tüm sektörler için düşünebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: