google.com, pub-4233333229036275, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Endüstri Mühendisliği HOBİLER KARİYER KİŞİSEL GELİŞİM İşletme İİBF

SWOT Analizi Nedir? Neden Önemlidir?

SWOT Analizi, insanın kendisini tüm boyutlarıyla düşündüğü bir içsel sorgulama sistemidir. Analize adını veren SWOT kelimesi 4 kelimenin baş harflerinden oluşmaktadır. (Strenghts, Weaknesses, Oppurtinities, Threats) Türkçeye ise Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler olarak çevrilmekteler.

Bu dört başlıktaki amaç, mevcut özelliklerinizi pazardaki koşullarla birleştirmek. Sonrasında ise bu birleşimden yola çıkarak iş hayatınıza dair bir şeyleri belirlemiş olmanız bekleniyor. Böylece ilerlemek istediğiniz alanın size ne kadar uygun olup olmadığını da daha iyi anlayabileceksiniz. Aynı şekilde kötü yönlerinizi görmek de kendinizi geliştirmeniz gereken yanları görmenizde yardımcı olacaktır. Şimdi siz de elinize bir kağıt kalem alın ve görseldeki gibi büyük bir daire çizin. Bu daireyi dört parçaya bölün ve SWOT kelimesinin her bir baş harfini bir daireye yazın. Sonrasında her harf için kendinize 5 dakikalık zaman tanıyın. Aklınıza gelen tüm özelliklerinizi bu kısma yazın. Güçlü ve zayıf yönler konusunda sizi yakından tanıyan arkadaşlarınızdan da yardım alabilirsiniz. Diğer başlıklar içinse araştırma yapın. Şu anda pazarda hangi alanlarda boşluklar var? Yeni teknolojiler hangi meslekleri bitirecek? Okuduğunuz bölüm ne gibi iş imkanları sunuyor?

Tüm bu soruların yanıtlarını Fırsatlar ve Tehditler kısmına uygun olacak şekilde listeleyin. Dört daireyi de doldurduğunuzda kesişen ve ayrışan noktaları inceleyin. Güçlü olduğunuz bir yanınızla ilgili fırsat var mı? Zayıf olduğunuz bir yanınız aynı zamanda bir tehdite neden oluyor mu? Tüm bu soruları tek tek cevaplayıp rapor haline getirin. Bu sizin iş hayatına giriş yaparken ya da iş hayatında kararsızlıklar yaşadığınızda rehberiniz olacak.

Bazen bir büyüğünüzle konuşmak iyidir, size çeşitli önemli noktaları anlatır. Fakat kişiyi en iyi kendisi tanır. Bu nedenle, fikir sorduğunuz büyüğünüz size kendinizi en doğru şekilde anlatamaz, bunu ancak kendiniz yapabilirsiniz. SWOT Analizi de bu imkanı sağlayan bir araç. Kendinizi tanımanız ve sevdiğiniz işi yapmanız için toplamda birkaç saatinizi bu teste ayırmanızı öneririz. Kendinize yaptığınız bu gibi yatırımlar, ilerleyen zamanlarda çok daha büyük geri dönüşlerle karşınıza çıkacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: