Eskiden ihtiyaç, bir ürüne ya da hizmete karşı eksiklik duyulması demekti. Dolayısıyla onu üreten firma fark yaratırdı ve piyasada ön plana çıkardı. Günümüzde ihtiyaç kelimesi tanımını değiştirmiş durumda. Artık her ihtiyaç bir şekilde karşılanıyor. Dolayısıyla ön plana çıkan özellik, o ihtiyaçları karşılama biçimleri. Bu doğrultuda birkaç farklı strateji ön plana çıkmaya başladı. Bunların ilki, ürünü havalı göstermekte. Artık ürünler zaten temel özellikleri karşılıyor. Satış konusunda bundan daha önemli olan, ürünün insanlara hangi deneyimi sunabildiği.

Bununla ilgili ilk örnek, kafelerdeki çeşitli konseptler. Bütün kafeler bir şekilde içecek sunma ihtiyacını karşılıyor. Dolayısıyla kafe sahipleri de satışları artırmak için çeşitli çalışmalar yapıyorlar. Bu bazen kitap-kafe konsepti olabileceği gibi kimi zaman bardaklarda ya da ambiansta çeşitli tasarımsal değişiklikler yapmakla da olabiliyor. Bu noktada satış ve pazarlamanın hiç olmadığı kadar yakınlaştığını söyleyebiliriz. Önceki yıllarda pazarlama ve satış birbirinden ayrı iki yetkinlikti, günümüzde pazarlamadaki bütün iyi ya da kötü çalışmalar satışı direkt etkiliyor. Bunu ürün ya da hizmet için ayrı kapsamlarda düşünebilirsiniz. Örneğin, Apple’ın pazardaki payının büyük bir kısmı yarattığı deneyimden geliyor. Kullanıcı telefonu aldığında kendisini havalı hissedebiliyor. Ya da Simit Sarayı’nda simit yiyen birisi, diğer simitçilerdekine göre daha farklı deneyim alıyor. 2010’ların başında hizmet sektöründe genellikle daha farklı satış teknikleri bulunuyordu; dükkan içerisinde wi-fi bulundurmak gibi. Şu anda artık bu da zorunluluk haline gelmiş durumda. Yeni trend ise tasarım tarafında farklı unsurlar eklemek. Duvarlarda grafiti kullanmak ya da çeşitli tematik dönemlere odaklanmak bunlar arasında.

Yeni dönem, yeni iş yapış şekillerini de beraberinde getiriyor. Gerek ürün gerekse hizmet satışı yaparken bu değişimi yakalamanız gerekmekte. Hatta satış alanında çalışıyorsanız bazen trendlerin ötesinde düşünüp yeni trendler yaratmanız da gerekecek. Bu nedenle, özellikle dijital mecraları takip etmeli ve insanların neleri sevebileceğini gözlemlemelisiniz. Bu size uzun vadede pek çok fikir bulmakta yardımcı olacaktır

No responses yet

Payeplon'a Abone Olarak Güncel Yazılarımızdan Haberdar Olabilirsiniz:

%d blogcu bunu beğendi: