Endüstri Mühendisliği MÜHENDİSLİK İşletme İİBF

Renklerin Pazarlamadaki Etkisi

Önceki yazılarımızda logoların ve sloganların pazarlamada önemli bir yerinin olduğundan bahsetmiştik. Bu yazıdaki amaç ise renklerin pazarlamada etkisini ele almak. Sokağa çıktığınızda gördüğünüz logoların renklerini bir düşünün. Aslında hepsi belli bir mesaj taşıyor. Siz her ne kadar bu renklerin sizi etkilemediğini düşünseniz de bilinçaltı pek öyle düşünmüyor. Yapılan pek çok araştırma, renklerin beyin yapınıza belli işaretler verdiğinizi göstermekte. Elbette bu işaretler, tamamen kararınızı belirleyecek kadar ağır basmıyor fakat bir markayı seçmenizde etkin rol oynamakta.

Fast-food restoranlarının logosuna baktığınızda önemli bir kısmının kırmızı renkte olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi, kırmızı rengin sahip olduğu tutku hissi. Bu tutku, insanın içindeki açlık ve hazır yeme hissini de beraberinde getirmekte. Hiçbir şekilde hazır yeme isteği olmayan biri için bu renk anlam ifade etmeyebilir fakat bir şeyler atıştırmaya meyilliyse ciddi bir etki yaratacaktır. Aynı durumu bankalar için de söyleyebiliriz. Bankaların genel renklerinin mavi olması, huzur ve güvenin bir temsilidir. Sahip oldukları renkler, müşteri maddi problemler yaşadığında bankanın onun yanında olduğu mesajını vermekte. Ya da takım elbise firmalarının logoları, şıklık mesajını vermek için genellikle siyah renktedir. Müşteriye, takım elbise alacağı mağazanın renginin siyah olması gerektiği mesajı verilir. Bu direkt reklamlarda ya da diğer pazarlama faaliyetlerinde direkt dile getirilmez çünkü dolaylı bir çalışmadır.

Son dönemde pek çok firma, inovasyon çalışması olarak logolarını başka renklerden oluştursa da halen mevcut renkleri kullanan çok sayıda firma bulunmakta. Bunun sebebi, müşterilerin bu konudaki eğiliminin devam ettiğinin düşünülmesi. Müşterilerin artık önceliklerinin değişmeye başlamasıyla birlikte renklerin şimdiki öneminin azalacağını söyleyebiliriz fakat yine de bu geçişin bir aşaması olacaktır. Dolayısıyla, eğer pazarlama alanında görev alıyorsanız ve amacınız inovatif bir renk kullanmaksa, bunu belli bir strateji kapsamında yapmalısınız. Aksi takdirde, geleneksel anlayışla gelebilecek olan müşteri kitlesinin uzaklaşma ihtimali de bulunmakta

%d blogcu bunu beğendi: