KARİYER

Referans Mektubunun Önemi

Referans mektubu, başta yeni mezunlar olmak üzere hemen herkes için önemli bir araçtır. Öncelikle referans mektubunun tanımını açıklamak gerekirse; çevrenizdeki insanların, sizinle ilgili düşüncelerini aktardığı bir yazıdır. Elbette bu insanların iş hayatında belli bir saygınlığının olması gerekmektedir. Referans mektubunun saygınlığı, mektubu yazan kişilerin konumlarıyla doğru orantılı artmaktadır. Bu noktada sizin yapabileceğiniz ise, mümkün olduğunca orta ya da üst düzey yöneticilerle iletişim kurup onlardan referans mektubu almak. Elbette bu iletişimin bir dayanağı olmalı. Çünkü mektubun içeriğinde sizinle ilgili gözlemleri yer alacak. Bunu yapabilmesi için doğal olarak sizinle ilgili bilgi ve fikir sahibi olması gerekiyor.

Bu referans mektuplarının başlangıcı açısından en ideal yer üniversite. Özellikle de büyük şehirlerde okuyorsanız bu konuda ciddi bir avantajınız bulunuyor. Çok popüler olan isimler hariç, çoğu kişi üniversitede çağıracağınız etkinliklere katılım gösterecektir. Bu anlarda kuracağınız ve düzenli olarak sürdüreceğiniz iletişim de sonrası aşamaları oluşturan bir basamak olacaktır. Bu iletişimi çok zor bir şeymiş gibi görmenize gerek yok. Bayramlarda bir kutlama mesajı ya da maili ve dönem dönem 1-2 hal hatır mesajı bile karşı tarafın sizi hatırlaması için yeterli olacaktır. Bu sayede size mektup yazmanın yanı sıra çevresine de önerecektir. Bunu pek çok kişiyle yaptığınızı düşünürsek, aslında çok geniş bir kitleye özgeçmiş göndermiş olacaksınız. Bir yeni mezun olarak bu kitlelere ulaşmanız fazlasıyla önemli.

Referans mektubu yazabilecek insanlarla iletişimde kalmanın diğer artısı ise, kaliteli bir çevreye sahip olmanızı sağlamasıdır. Bugünün dünyasında insanlar artık çevresindeki kişilerin ortalaması kadar. Bu nedenle sizin yükselmeniz için, çevrenizdeki insanların da kalitesini yükseltmeniz gerekiyor. Hali hazırda sizden daha iyi konumlardaki kişileri çevrenizde tutmanız da o noktalara ulaşmanızı kolaylaştıracak ve kendinizi yalnız hissetmemenizi sağlayacak. Yeni mezunluğun verdiği o telaşı yaşamamak için bunun hazırlığını öncesinde yapmak büyük önem taşıyor. Bunu üniversitede katılacağınız bir kulüp öncülüğünde yapmanız mümkün. Ayrıca kendi kurduğunuz bir site için röportaj ya da etkinlik yaparken de bu insanların birikiminden faydalanabilirsiniz. Bunu çeşitlendirmek tamamen sizin isteğinize ve yaratıcılığınıza bağlı.

%d blogcu bunu beğendi: